صفحه نخست

ايميل ما

آرشیو مطالب

لينك آر اس اس

عناوین مطالب وبلاگ

طراح قالب

 

حماسه سازان

:: صفحه نخست
::
ايميل ما
::
آرشیو مطالب
:: لينك آر اس اس
::
عناوین مطالب وبلاگ

موضوعات وبلاگ

::امام (ره)ولایت فقیه ولایت وشهداء
::4 دیپلمات-حاج احمد متوسلیان
::سردار شهید حسین املاکی
::راه وهدف شهدا
::دفاع مقدس و بسیج
::فیلم و تصاوير و تمبر دفاع مقدس
::تهدیدات وجنگ نرم
::دفاع مقدس واستان یزد
::بيداري اسلامي
::شهدای جهاد علمی
::امام زمان(عج) در کلام شهدا
::ولایت فقیه در کلام شهدا
::مقالات دفاع مقدس
::نرم افزارها دانلود آهنگهاي دفاع مقدس
::معرفي سايتهاي دفاع مقدس
::معرفي وبلاگهاي دفاع مقدس
::سرداران شهيد
::اخبار دفاع مقدس ارسالي من به خبرگزاری قرآنی (ايكنا
::جشنواره ها يادواره ها ومسابقات دفاع مقدس
::كدهاي جاواي دفاع مقدس
::کتب ومجلات دفاع مقدس
::مناسبتها
::خاطرات دفاع مقدس
::شعر دفاع مقدس
::داستان و قطعه ادبی دفاع مقدس
::دل نوشته دفاع مقدس
::راهیان نور
::سوم خرداد وخرمشهر
::زنان ایثارگر ودفاع مقدس-نقش زنان


        LANGUAGES

ENGLISH  

SPANISH

ITALIAN

KOREAN

TURKISH

RUSSIAN

FRENCH

DUTCH

ARABIC


         پایگاههای ایثار وشهادت

www.isaar.ir

www.shohada.org

www.aviny.com

www.nahad.net

www.sabokbalan.com

www.jelveisar.ir

www.sabz-sorkh.com

www.navideshahed.com

www.sajed.ir

www.farhangeisar.com

www.3000shahid.ir

www.Motahari.org

www.sabzavaran.org

www.26khordad.ir

www.4diplomats.org

www.farhanggostar.ir

www.chemical-victims.com

www.hemaseh.com

www.qafelenoor.com

www.emtedad.ir

www.rahianSayyad.ir

www.imamsadr.ir

www.davodabadi.com

www.rahianenoor.ir

www.ravyan.com

www.sardaran.com

www.isaarcwv.ir

www.isaarsci.ir

www.rangekhoda.ir

www.tafahos.net

www.fadakci.com


         زیارت آنلاین


پیوند های روزانه

تمام لينکها تماس با ما

پیام آنلاین شهدا

 

        نظرسنجی حماسه سازان

 


وبلاگ تخصصی قرآنی زلال وحی

سایت جامع یادواره های شهدای کاشان

 

 

امکانات


جشنواره وبلاگ نویسی جهاد سایبری اورموی

مسابقه وبلاگ‌نويسی سنگرهای مجازی

سنگر نماز وبلاگ تخصصی نماز-نماز در کلام شهیدان

اسرار غدیر وبلاگ تخصصی غدیر امامت ولایت

رزمایش بزرگ سایبری با عنوان بسیج  امتداد عاشورا و رمز عملیات سایبری لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

وبلاگ تخصصی فروغ ابدیت

لباس ملی-وبلاگ تخصصی حجاب وعفاف

Pulpit rock

حماسه سازان را به سرعت بخوانید.


 

پیام و مناسبت روز وهفته

مقام معظم رهبري:

آن كساني كه سعي مي كنند نام ايثارگري، نام جهاد، نام شهادت، نام صبر و پايداري را در كشور ما از ذهنها ببرند، اينها به دشمن ملت ايران خدمت مي كنند. آن كساني كه ياد شهيدان را گرامي مي دارند، اينها هستند كه به ملت ايران خدمت مي كنند. همين روحيه ي صبر شهيدان عزيز شماست كه توانسته است اين ملت را پيش ببرد.
شهداي ما مظهر فضايل انساني بودند. من روزها و شبهاي زيادي را با جوانها در دوران جنگ به سر برده ام و از نزديك شخصيت، هويت و عظمت روحي جواناني را كه بعدها چهره هاي ماندگار شهيد شدند، لمس كرده ام، اينها حقيقتا نمادهاي فضيلت بودند.

 

«شن‌هاي سرخ تکريت» چاپ دومي مي‌شود

خاطرات عبدالامير افشين پور از آزادگان جنگ تحميلي چاپ دوم کتاب «شن‌هاي سرخ تکريت» به زودي از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، منتشر مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، كتاب «شن‌هاي سرخ تكريت» خاطرات عبدالامير افشين‌پور، يكي از آزادگان دوران دفاع مقدس است كه در سه فصل با عناوين «اردوگاه رماديه»، «اردوگاه موصل» و «اردوگاه تكريت» تهيه و تدوين شده است.

عبدالامير افشين پور درباره چگونگي تدوين خاطرات خود از دوران اسارت مي‌نويسد: من 19 مهرماه سال 1359 در خرمشهر به اسارت نيروهاي بعثي عراق درآمدم. چهار سال در اردوگاه‌هاي رماديه و تكريت و 6 سال نيز در اردوگاه‌ موصل بودم و روز ششم شهريور 1365 به ايران بازگشتم.

افشين‌پور كه در طول 10 سال اسارت، حدود 600 نامه به زبان رمز براي مادر خود نوشته و تنها پس از گذشت 15 روز از آزادي، نگارش خاطرات دوران اسارتش را با رمزگشايي اين نامه‌ها آغاز كرده است.

وي با بيان اين كه اين نامه‌ها در موزه‌ آثار ملي جنگ در خرمشهر نگهداري مي‌شود، ادامه مي‌دهد: نگارش خاطراتم حدود 14 سال به طول انجاميد. در ابتدا اين خاطرات را به خاطر خودم مي‌نوشتم اما بعدها با تشويق برخي از دوستانم، اقدام به انتشار آن‌ها كردم.

گفتني است، در پايان اين كتاب اسنادي مانند كارت شناسايي عبدالامير افشين‌پور و تصاويري از دوران قبل از اسارت و پس از آزادي او ارائه شده‌اند.:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در دوشنبه دوازدهم مهر ۱۳۸۹

 

 

بازگویی جنگ از زبان بازماندگان

بازخوانی داستان‌ دفاع مقدس "رمان «نیمه‌های فراموشی» "

بازگویی جنگ از زبان بازماندگان

در رمان نیمه‌های فراموشی اثر مهرداد غفارزاده موضوع جنگ از زاویه نگاه یک عکاس جانباز و در مواجهه با معلولان بازمانده از جنگ‌های مختلف در گوشه و کنار جهان مرور و روایت شده است.

در همان سال‌های جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، موضوع جنگ فقط به میدان‌های نبرد خلاصه نمی‌شد و هر جوان ایرانی با توجه به توانایی‌های خود، هر عرصه‌ای را که آماده پیکار و فتح می‌دید، به آن قدم می‌گذاشت و در اغلب موارد سر بلند از آن عرصه بیرون می‌آمد.

ماجراهای رمان«نیمه‌های فراموشی» نوشته مهرداد غفارزاده هم به این موضوع مربوط است. قهرمان این داستان (حسام صفدری) تلاش برای پیروزی و فتح را علاوه بر میدان‌های رزم در عرصه‌های دیگر جهانی هم دنبال می‌کند.

این رمان در تقسم‌بندی آثار مربوط به دفاع مقدس، در ردیف آن گروه از داستان‌های این حوزه قرار می‌گیرد که به طور مستقیم به موضوع جنگ نمی‌پردازد. نویسنده با دستمایه قرار دادن موضوع جنگ سعی کرده به واژه جنگ در مفهوم عام آن بپردازد. به ظاهر موضوع جنگ ایران و عراق محور اصلی رمان نیمه‌های فراموشی است، چرا که شروع ماجراهای رمان با موضوع جنگ در ارتباط است.

قهرمان این داستان (حسام صفدری) تلاش برای پیروزی و فتح را علاوه بر میدان‌های رزم در عرصه‌های دیگر جهانی هم دنبال می‌کند.

حسام، شخصیت اصلی داستان که زمانی در جبهه‌ها حضور داشته و حتی در آن موقع از ناحیه پا معلول شده و همچنین به مدت هفت سال در اردوگاه رمادی عراق اسیر بوده است، در ابتدای داستان عازم دهکده المپیک در بارسلون است تا از مراسم و بازی‌های تیم والیبال نشسته ایران گزارش و عکس تهیه کند. او در حین انجام وظیفه کاری، اهداف دیگری را هم دنبال می‌کند که مرور جنگ‌های مطرح قرن حاضر است.

این بخش از رمان با همه تلاش‌هایی که نویسنده به کار گرفته است، یکدستی و موضوع واحد رمان را خدشه‌دار کرده است. البته گزینش این نگاه خاص به موضوع جنگ که نگرش جامع و چند سویه‌ای به موضوع جنگ در جهان دارد، از جهاتی قابل توجه است؛ یعنی بستر رمان طوری است که انبوهی از معلولان جهان که بخشی از آنها در جنگ‌ها و درگیری‌های متعدد دچار معلولیت شده‌اند، در یک نقطه (مکان ورزشی) گردهم آمده‌اند و قصد برگزاری یکی از بزرگترین رویدادهای ورزشی مربوط به معلولان سراسر جهان را دارند. هر یک یا گروه از معلولان از یک کشور آمده و طبعاً در کشور خود دچار معلولیت شده‌اند.

نویسنده با انتخاب شخصیت‌های داستانی متعدد از کشورهای مختلف، جنگ‌های به وقوع پیوسته در آن کشورها را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد، در حالی که این نوع داوری از دایره وظایف یک داستان‌نویس به دور است. او ابتدا با تجزیه و تحلیل شخصیت حسام به جنگ ایران و عراق می‌پردازد و در ادامه با وارد کردن شخصیت «وارساس»، معلولی از کشور آمریکا به تجزیه و تحلیل جنگ آمریکا و ویتنام می‌پردازد.

شخصیت داستانی دیگری که در ادامه وارد ماجراهای داستان می‌شود، «ارنی» است. او هم ورزشکار معلولی است که موضوع جنگ لهستان و آلمان را پیش می‌کشد که از وقایع تلخ قرن حاضر به شمار می‌رود.

نویسنده برای آنکه اکثر جنگ‌های مهم و وقایع دلخراش قرن معاصر را مرور کند و اثرات آنها نشان بدهد، به سراغ بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی توسط آمریکا هم رفته و این موضوع را به وسیله شخصیت داستانی «ستساکو» بازگو می‌کند.

به عبارت دیگر، نویسنده رمان «نیمه‌های فراموشی» به کمک ورزشکاران معلولی که از کشورهای مختلف برای انجام مسابقات ورزشی به یک مکان معین(بارسلون) آمده‌اند، رویدادهای تلخ و فاجعه‌بار در گوشه و کنار جهان را مرور می‌کند.

در چنین شرایطی طبیعی است که شخصیت‌های خلق شده توسط نویسنده به تیپ‌های شناخته شده بیشتر نزدیک شوند تا شخصیت‌های داستانی که معمولاً خصلت‌های فردی شان اغلب پررنگ‌تر است.

چهار شخصیت اصلی داستان (حسام، وارساس، ارنی و ستساکو) هر یک از طرف و به نمایندگی از معلولان و مردم کشور خود در این اثر سخن می‌گویند. تلاش نویسنده برای در کنار هم قرار دادن این چهار شخصیت بیشتر به یک رویکرد کوششی در رمان نزدیک شده و جنبه جوششی و تخیلی در رمان را کم رنگ‌تر کرده است. به بیان دیگر، عنصر پیام مستقیم نویسنده نسبت به فرم و ساختار اثر تا حدودی برجسته‌تر است.

مخاطب از شخصیت‌های فعلی رمان انتظار بروز روحیات فردی‌شان را ندارد، چرا که ساختار کنونی اثر نشان می‌دهد که آنها برای منظور خاصی که همان نشان‌دادن پیامدهای منفی جنگ است وارد رمان شده‌اند و قرار نیست از دغدغه‌های شخصی و ذهنی خود بگویند.

از نقاط قوت اثر می‌توان به توصیف‌های موفق نویسنده از موقعیت‌های مختلف در زمان‌ها و مکان‌های متفاوت اشاره کرد. او زمانی جبهه‌های جنگ ایران و عراق را توصیف می‌کند و در زمان دیگری به توصیف موقعیت اردوگاه‌های عراقی می‌پردازد که این دو مورد با توجه نزدیکی زمانی تا حدودی قابل تصور است، اما توصیف نویسنده از صحنه‌های جنگ سربازان آمریکایی و ویت کنگی که در زمان نسبتاً دوری اتفاق افتاده است، مهارت او در این زمینه را نشان می‌دهد. همچنین اشاره به جزئیات جنگی که در خاک لهستان(در زمان متفاوت) روی داده یا توصیف شهرهای هیروشیما و ناکازاکی در هنگام بمباران اتمی از جمله ویژگی‌های شاخص این رمان است که نویسنده از عهده آن بر آمده و آوردن چنین صحنه‌هایی را در متن داستان باورپذیر کرده است.

 

 تبیان:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس، داستان و قطعه ادبی دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در شنبه دهم مهر ۱۳۸۹

 

 

من سرباز هخامنشي بودم
سرباز هخامنشي

از انتشار نخستين آثار ذيل نام "ادبيات دفاع مقدس" يا "ادبيات پايداري" در كشور ما چيزي بيش از 25 سال مي‌گذرد و در اين مدت بخش وسيعي از خروجي اين گونه ادبي نه تنها به تكرار مكررات توجه نشان داده است بلكه بسياري از وجوه عاطفي و حماسي دفاع مقدس نيز در ذيل عنوان توليدات كم كيفيت و از قضا احساساتي صرف و كليشه‌هاي داستاني هنوز مدفون مانده است.

با اين وجود آنچه امروزه باعث مي‌شود ادبيات دفاع مقدس را ادبياتي بالنده و در آستانه دستيابي به تحولي بزرگ بدانيم، جسارت و توانمندي اين ادبيات در پذيرش تجربيات تازه در بستر خود به منظور بروز وجوه تازه آن براي مخاطباني است كه عمدتا اين واقعه را از نزديك نديده اند.

حوادثي همچون انتشار كتاب "دا" يا "بابانظر" يا "ضربت متقابل" که در ظاهر از نظر فرم روايت به يك دسته تعلق دارند اما در باطن روايت هر يك فرمانده قبيله خويش به شمار مي‌روند، يكي از مهمترين نمونه‌هاي شاهد بر اين مدعي است.

نگاه جعفري به روايت جنگ در اين مجموعه صرفا يك دغدغه تكنيكي نيست، او سعي ندارد چيزي را به رخ كسي بكشد اما در يك نگاه كلي، تمام تلاش خود را براي توجه دادن مخاطب به بعد حماسي و نيز عاطفي انسان در موقعيت جنگ به كار ببندد

ادبيات پايداري اما در آغازين روزهاي چهارمين دهه از پيروزي انقلاب اسلامي در كشور رو به سمت تجرب قالب‌ها و سبك‌هاي تازه‌اي براي مواجهه با مخاطبان خود شده است كه به خدمت در آوردن و بومي سازي گونه‌هاي روايي مدرن روايت ادبي از جمله مي‌ني ماليسم از جمله آنها به شمار مي‌آيد.

هر چند مي‌ني ماليسم در نگاه نخست خاستگاه فرم گريزي و كاهش وقت و در نتيجه تمركز مخاطب را به دنبال داشت اما رفته رفته با گذر زمان و عمق يافتن اين نوع روايت در بستر ادبيات و فرا رفتن و عبور آن از حصار مرزهاي جغرافيايي به يكي از مهم‌ترين ابزارها براي توجه دادن مخاطبان به نكته‌ها و لطايف و ظرايفي از يك ماجرا و يا شخصيت سوق داد كه هيچ داستان بلندي قادر به رونمايي از آن نبوده است.

كتاب "من سرباز هخامنشي بودم" نوشته حسين علي جعفري نمونه‌اي قابل توجه و در خور تحسين از در اختيار در آوردن اصول مي‌ني ماليسم براي يك روايت و حس بومي براي مخاطباني است كه مي‌توانند غير بومي نيز متصور شوند.

جعفري پيش از اين نيز در مجموعه داستان "ساعت‌ها همه خوابند" كه توسط همين ناشر ارائه شده بود، خود را در مقام نويسنده‌اي روايتگر و در عين حال ساختار شكن به خوبي معرفي كرده بود. جعفري در اين مجموعه نيز به قالب روايت كمتر اعتنا كرده است اما در ساخت فرم با چيره دستي مقصود و هدف از خلق داستانك و در نگاه كلي تر مي‌ني ماليسم را در خدمت مقصود خود در آورده است.

داستانك‌هاي جعفري در مجموعه "من سرباز هخامنشي بودم" هر چند از نظر تكنيكي و نيز ميزان توجه به اصول روايي مي‌ني مال از جمله پايان‌بندي داستاني داري شدت و ضعف است اما مقصود نويسنده از تمركز و توجه بر برشي از وقايع و نيز انسان‌هاي حاضر در مقطعي تاريخي با عنوان دفاع مقدس را به خوبي احصا كرده است.

"من سرباز هخامنشي بودم" را بايد يك تجربه جدي، عيني و تاثير‌گذار در عرصه ادبيات دفاع مقدس دانست كه نويسندگان اين عرصه را به خوبي به سمت تلفيق موقعيت و شخصيت به عنوان دو عنصر كليدي داستان، در قالب روايتي غير متمركز به پيش مي‌برد

نگاه جعفري به روايت جنگ در اين مجموعه صرفا يك دغدغه تكنيكي نيست، او سعي ندارد چيزي را به رخ كسي بكشد اما در يك نگاه كلي، تمام تلاش خود را براي توجه دادن مخاطب به بعد حماسي و نيز عاطفي انسان در موقعيت جنگ به كار ببندد.

در اين مجموعه گاه با روايت‌هايي روبه‌رو هستيم كه داراي وجه داستاني نبوده و برشي خاطره گون از زندگي يك انسان در مواجهه با موقعيت جنگ است و همين موضوع به‌رغم وجود خلأ نسبي خلاقيت در داستان‌ها، به دليل بداعت جعفري در انتخاب موقعيت‌ها و شخصيت‌ها اثر را به سمت خواندني و قابل اعتنا بودن هدايت كرده است.

"من سرباز هخامنشي بودم" را بايد يك تجربه جدي، عيني و تاثير‌گذار در عرصه ادبيات دفاع مقدس دانست كه نويسندگان اين عرصه را به خوبي به سمت تلفيق موقعيت و شخصيت به عنوان دو عنصر كليدي داستان، در قالب روايتي غير متمركز به پيش مي‌برد و آيا چيزي جز اين نوع تجربه پذيري را بايد نماد بالندگي يك گونه ادبي بدانيم؟

گفتني است مجموعه داستان "من سرباز هخامنشي بودم" توسط انتشارات سوره ي مهر، در تيراژ 2500 نسخه و با قيمت 2400 تومان منتشر شده است.

 

منبع: تهران امروز:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در شنبه دهم مهر ۱۳۸۹

 

 

ساعتی در کنار بابا نظر

روایت فرزند شهید نظرنژاد از آخرین لحظه حیات بابانظر

کتاب بابا نظر

فرزند کوچک شهید نظرن‍ژاد (بابانظر) با بیان خاطره‌ای از آخرین لحظه حیات این شهید بزرگوار گفت:‌ شهید نظرنژاد در آخرین لحظه حیات می ‌گفت که بوی شهدا را حس می‌کند.

 

روزهای آخر عمر شهید نظرنژاد به همراه ایشان به کردستان رفته و به یکی از ارتفاعات که بچه‌های سپاه آنجا حضور داشتند عزیمت کرده و با این شهید بزرگوار به بازدید از منطقه پرداختیم که شهید بابانظر با حضور در این منطقه می‌گفت که من بوی شهدا را حس می‌کنم و اینجا بوی شهدا را می‌دهد.

‌بعد از مدتی شهید بابانظر روی یک تخته سنگ در همان منطقه دراز کشید و در حالی که یکی از یادگاران دفاع مقدس در حال نشان دادن منطقه و تشریح آن برای سربازان و بازدید کنندگان بود، ناگهان متوجه شدم حال پدرم خوب نیست، بلافاصله دیگران را هم خبر کردم، اما زمانی که قصد داشتیم ایشان را به پایین ارتفاعات و از آنجا به بیمارستان منتقل کنیم کار از کار گذشت و بابانظر به یاران شهیدش پیوست .

 

مرتضی نظرنژاد در ادامه گفت: شهید بابانظر از همان ابتدا عاشق امام و شهدا بود به گونه‌ای که هر وقت امام (ره) در تلویزیون صحبت می‌کرد، محو ایشان می‌شد.

وی هم چنین با اشاره به منش پهلوانی بابانظر تصریح کرد :‌ این شهید چون پهلوان بود، منش و رفتارش هم پهلوانی بود و در زندگی خود حضرت علی (ع) را سرلوحه و الگوی خود قرار داده بود و همیشه به این امام همام اقتدا می‌کرد.

شهید نظرنژاد در منزل با بچه‌ها بسیار مهربان بود و همین حس را در جبهه‌ها با بچه‌های بسیجی هم داشت، برای همین به بابانظر معروف بود

شهید نظرنژاد در منزل با بچه‌ها بسیار مهربان بود و همین حس را در جبهه‌ها با بچه‌های بسیجی هم داشت، برای همین به بابانظر معروف بود.

یادگار شهید نظر ن‍ژاد در ادامه گفت:‌ برخی‌ها فکر می‌کنند شهدا آدم‌های افسانه‌ای و غیرقابل دسترسی‌اند در حالی که بسیاری از شهدا افراد معمولی هستند که قبل از انقلاب به کارهای معمولی مشغول بودند منتها تنها فرق آنها با انسان‌‌های دیگر این است که ولایت فقیه را درک کرده بودند.

 

منبع : فارس:: موضوعات مرتبط: سرداران شهيد، کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در شنبه دهم مهر ۱۳۸۹

 

 

مسابقه كتابخواني « انسان و خدا»

مسابقه كتابخواني « انسان و خدا»

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فیروزکوه همزمان با هفته دفاع مقدس مسابقه كتابخواني انسان و خدا اثر دكتر مصطفي چمران در شهرستان فيروزكوه برگزار شد.

مريم توحيدي فر مسئول مشاركتهاي مردمي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان فيروزكوه با اعلام این خبر افزود این مسابقه  با هدف ارج نهادن به فداكاريهاي رزمندگان 8 سال دفاع مقدس بين اعضاء بسيج خواهران سپاه ناحيه شهرستان  برگزار گرديد .

 

 

خاطر نشان مي شود: سوالات اين مسابقه از كتاب " انسان و خدا" به تعداد 50 كتاب به همراه  پرسشنامه بين بسيج خواهران توزيع گرديد كه به 3 نفر از برندگان از سوي اين اداره جوايز نفيسي اهدا خواهد شد.:: موضوعات مرتبط: جشنواره ها يادواره ها ومسابقات دفاع مقدس، کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در جمعه نهم مهر ۱۳۸۹

 

 

رونمايی از كتاب «دفاع مقدس به روايت رهبر معظم انقلاب اسلامی»

گروه خبرنگاران افتخاري / سیدجعفر فاطمی‌نوش‌آبادی: كتاب «دفاع مقدس به روايت رهبر معظم انقلاب اسلامی» در استان گلستان رونمايی شد.

به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی روابط عمومی اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان، «غلامرضا منتظری» مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان هدف از انتشار كتاب «دفاع مقدس به روايت رهبر معظم انقلاب اسلامی» را ترويج فرهنگ دفاع مقدس از ديدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی دانست.

منتظری گفت: مولف كتاب، اين اثر را به حماسه‌آفرينان هشت سال دفاع مقدس و حافظان ارزش‌ها و آرمان‌های والای آنان با موضوعات اهداف دشمن متجاوز از جمله ايران، خاطرات و خطرات جنگ تحميلی، چهره‌شناسی صدام، دستاوردهای دفاع مقدس، دوستان و دشمنان ملت، بايسته‌های بعد از جنگ تقديم كرده است.

اين كتاب مجموعه ديدگاه‌ها و خاطرات رهبر انقلاب اسلامی درباره جنگ تحميلی است كه توسط «غلامرضا خاركوهی» گردآوردی شد و انتشارات نوروزی، اين اثر را با حمايت اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان منتشر كرده است.

يادآوری می‌شود، كتاب «دفاع ‌مقدس به روايت رهبر معظم انقلاب اسلامی»، در قطع رقعی و 234 صفحه، با شمارگان هزار نسخه به چاپ رسيده است.:: موضوعات مرتبط: امام (ره)ولایت فقیه ولایت وشهداء، کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در جمعه نهم مهر ۱۳۸۹

 

 

روايت «دا» و «بابانظر» در عصر سوره

کتاب «دا» و «بابانظر» در شب قصه‌خواني دفاع مقدس با اجراي قربان نجفي و مرجان قمري از بازيگران سينما و تئاتر در جشنواره هنري «عصر سوره» روايت مي‌شوند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، سه بخش از کتاب «دا»، دو بخش از کتاب «بابانظر» و دو بخش از کتاب‌هاي ديگر در برنامه قصه‌خواني دفاع مقدس با اجراي قربان نجفي و مرجان قمري از بازيگران سينما و تئاتر به ساده‌ترين و تاثيرگذارترين شکل ممکن براي مخاطبان روايت خواهد شد.

همچنين، در اين برنامه تماشاگران نيز در اجرا مشارکت داده خواهند شد و به هر بهانه‌اي قربان نجفي و مرجان قمري از تماشاگران براي خواندن چند پاراگراف از کتاب بهره خواهند برد تا حاضران احساس نزديکي بيشتري با فضاي قصه پيدا كنند.

نجفي درباره برنامه شب نخست اين برنامه گفت: فصل چهارم کتاب «دا» را براي شروع کار انتخاب کرده‌ايم چرا که اين بخش مربوط به 31 شهريورماه و آغاز جنگ است و فکر مي‌کنم حال و هواي شروع جنگ را بتواند به خوبي نشان دهد و تماشاگر را با خود درگير کند.

بازيگر فيلم تحسين‌شده «آخرين ملکه زمين» درباره همراهي مرجان قمري در اين قصه‌خواني، عنوان كرد: ايشان از شب دوم به اين برنامه خواهند آمد و قرار است به اتفاق هم فرم‌هاي مختلفي از روايت و قصه‌خواني را ارائه کنيم. تغيير لحن و موسيقي کلام و اجراي ديالوگ‌وار برخي از قسمت‌هاي متن، از جمله اهداف ما خواهد بود.

گفتني است، جشنواره هنري «عصر سوره» به مناسبت بزرگداشت سي‌امين سال آغاز دوران دفاع مقدس از 31 شهريورماه تا 7 مهرماه 1389 در حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي برگزار مي‌شود.

 :: موضوعات مرتبط: جشنواره ها يادواره ها ومسابقات دفاع مقدس، کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در چهارشنبه هفتم مهر ۱۳۸۹

 

 

کتاب "وصيت‌نامه كامل شهدا"، از پايه‌اي‌ترين آثار مستند است


 

   
.

مجتبی رحماندوست گفت:کتاب"وصيت‌نامه كامل شهدا"از پايه‌اي‌ترين آثارمستند است و هر يك از اين وصايا مي‌توانند،مبناي اوليه خلق اثرباشند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، نشست بررسي جلد نخست كتاب "وصيت‌نامه كامل شهدا" و رونمايي از کتاب‌هاي "بسیج در کلام شهدا"، مجموعه 7 جلدی "یادگاران انقلاب" و "چند قدم تا متن"، عصر پنجم مهر 89 در سراي اهل قلم با حضورمجتبي رحماندوست، نويسنده و مشاور رييس جمهور در امور ايثارگران، منوچهر اكبري، رييس بنياد دانشنامه ادبيات فارسي، محمد علي فقيه، مدير كل انتشارات بنياد شهيد و امور ايثارگران، امير رزاق‌زاده، پژوهشگر و علي‌الله سليمي، نويسنده عصر روز گذشته در سرای اهل قلم برگزار شد.

مجتبی رحماندوست در این نشست به ارایه سخنانی پرداخت و گفت: در موضوع دفاع مقدس در سال‌هاي پس از جنگ تحميلي عراق بعد از پرداخت به اين حوزه در قالب‌هاي ادبي شعر و داستان، عرصه جديدي به نام مستندنگاري گشوده شده كه كتاب‌هايي مانند، "دا" و "بابانظر" در اين گروه قرار دارند. در واقع گونه مستندنگاري در سال‌هاي اخير از ديگر قالب‌ها پيش افتاده است.

وي افزود: بخشي از اين مستندنگاري در وصيت‌نامه شهدا ديده مي‌شود، بدين معنا كه زندگي شهيد و حوادث جنگ 8 ساله، به قلم خود فرد در يك صفحه وصيت‌نامه جاي گرفته و بنابراين مي‌توان گفت، كتاب "وصيت‌نامه كامل شهدا"، از پايه‌اي‌ترين آثار مستند است و هر يك از اين وصايا مي‌توانند مبناي اوليه خلق اثر قرار گيرند.

مشاور رييس جمهور در امور ايثارگران در ادامه با اشاره به اهميت عدم تغيير در ادبيات حاكم در وصيت‌نامه‌ها، گفت: هر دوره‌اي ادبيات خاص خود را دارد، بنابراين خواسته يا ناخواسته، آنچه در اين وصايا مشهود است، ادبيات خاص دهه 60 و شهداست كه نبايد تغيير كند.

وی تصریح کرد: تدوين اين اثر به صورت استاني، تنظيم اطلاعات شناسنامه‌اي شهدا مانند اسامي پدر و مادر آنان و نوع و محل شهادت از ويژگي‌هاي اين كتابند كه هر يك به صورت جداگانه قابليت تبديل به داير‌ه‌المعارف را دارند.

وي یاد آورشد: باید پايه‌هاي كار اين پروژه را چنان محكم كنيم كه اداري و اقتصادي ديده نشود و با تغيير هر مسوول، روند كار متوقف نشود.

در ادامه این نشست منوچهر اكبري، رييس بنياد دانشنامه ادبيات فارسي نیز به ارایه سخنانی پرداخت و گفت: در سال‌هاي اخير آثار مستند دفاع مقدس، وضعيت مناسبي را پشت سر مي‌گذارند. اگر برخي از اين كتاب‌ها در دوره‌هاي قبل منتشر مي‌شدند، شايد قدرشان را نمي‌دانستند. در نبود اين آثار و ادبيات دفاع مقدس، نمي‌توان ادبيات انقلاب و قبل آن را به دانشجويان آموخت.

وي درباره كتاب "وصيت‌نامه كامل شهدا" اظهار داشت: اين اثر علاوه بر انتقال مفاهيم وصاياي شهدا و فرهنگ ايثار و شهادت، خودِ واقعي هر شهيد، افكار و عقايدش را بدون تغيير به تصوير كشيده و ارزش نهايي اثر در اين است كه مجموعه‌اي 300 جلدي خواهد شد.

رييس بنياد دانشنامه ادبيات فارسي با اشاره به قابليت تبديل تمام بخش‌هاي مندرج در اين اثر به حدود 200 سوژه براي پايان‌نامه‌هاي تحصيلي دانشجويان، اضافه كرد: وقتي امروز، يك دانشجوي زبان آلماني، سوژه پايان‌نامه‌اش را مقايسه كتاب "دا" با خاطرات جنگ‌هاي آلمان قرار داده، مي‌توان نتيجه گرفت كه اين آثار به گردونه دانشگاهي ورود پيدا كرده‌اند. براي مثال مي‌توان موضوع يكي از اين رساله‌ها را تحليل اسامي مادران شهداي اين كتاب بر اساس بوم زيست آن‌ها انتخاب كرد.

اكبري در ادامه، به برخي از مشكلات صفحه‌بندي كتاب "وصيت‌نامه كامل شهدا" اشاره كرد و با انتقاد به برخي از عكس‌هاي منتشر شده در اين اثر، جايگزيني را براي كاربرد برخي از كلمات (مانند استفاده از كلمه "مزار" به جاي "محل دفن") توصيه كرد.

امير رزاق‌زاده، پژوهشگر، ديگر سخنران نشست بود وی بررسي جلد اول كتاب "وصيت‌نامه كامل شهدا"، با تشريح وضعيت كشور در زمان انقلاب و آغاز جنگ تحميلي عراق عليه ايران و موقعيت ايران در بين ديگر كشورها عنوان کرد: اهداف انقلاب اسلامي در اين دوران ها عمق يافت و به مفاهيمي مانند شجاعت، سلحشوري، اخلاص، رشادت، حماسه، جانبازي، شهادت و ايثار دست پيدا كرديم.

وي ادامه داد: اين كتاب بيانگر مفهوم شهادتي است كه در جامعه ما شكل گرفت و زواياي پنهاني از اين مفهوم را روشن مي‌كند. كتاب "وصيت‌نامه كامل شهدا"، بايد تكامل پيدا كند تا بتواند منادي فرهنگي اصلي ما باشد. اين اثر، تاريخ مكتوب دفاع مقدس و پلي بين اكنون، گذشته و آينده است.

اين پژوهشگر در ادامه به بيان برخي از مشكلات موجود در روند تهيه جلد نخست كتاب"وصيت‌نامه كامل شهدا" اشاره كرد و ادامه داد: تهيه و تدوين اين اثر به بخش‌هايي مانند بنياد شهيد استان كهكيلويه و بويراحمد در گردآوري وصيت‌نامه شهدا و ارسال به سازمان مركزي، تصويربرداري اين وصايا، دستيابي به عكس شهدا، درنگ‌نويسي و تدوين چكيده‌ها و كليدواژه‌ها برمي‌گردد كه به دليل انجام در بخش‌هاي متفاوت و عدم يكدستي، ضعف‌هايي را در اين اثر ايجاد كرده‌اند.

وی در پايان سخنراني خود درباره محتواي كتاب "وصيت‌نامه كامل شهدا" سئوالاتي را طرح كرد و گفت: براي شفاف شدن نقاط قوت و ضعف اين اثر بايد به سئوالاتي درباره وضعيت تاليف، تاثير به جاي مانده از آن، ميزان استقبال مخاطبان، سازگاري محتواي كتاب و هدف محقق پاسخ داده شود.

در پایان این نشست محمد علی فقیه اظهار کرد: مي‌توان ادعا كرد كه 30 سال در انتشار اين كتاب تاخير كرده‌ايم و امروز دغدغه ما اين است كه انتشار مجلدات ديگري از اين مجموعه را به سرانجام برسانيم.

وي با اشاره به بررسي مجلد اول اين اثر قبل از انتشار توسط 200 صاحب‌نظر در عرصه ادبيات دفاع مقدس گفت: 57 هزار وصيت‌نامه از شهدا در اختيار بنياد شهيد و امور ايثارگران قرار دارد كه با ساخت پازل كاملي از آنها در قالب اين كتاب‌، مي‌توان شخصيت‌ شهدا را شناخت.

مدير كل انتشارات بنياد شهيد و امور ايثارگران ادامه داد: تاكنون مواد اوليه‌اي مانند وصايا، عكس و فرهنگ اعلام، براي 10 مجلد ديگر از مجموعه كتاب‌هاي "وصيت‌نامه كامل شهدا" آماده و تدوين شده‌اند.

گفتني است، نشست بررسی وصیت نامه کامل شهدا عصر دوشنبه پنجم مهر 89 در سراي اهل قلم برگزار شد.:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در سه شنبه ششم مهر ۱۳۸۹

 

 

اهدا 1250 جلد كتاب دفاع مقدس به كتابخانه ها و مراكز فرهنگي استان البرز

اهدا 1250 جلد كتاب دفاع مقدس به كتابخانه ها و مراكز فرهنگي استان البرز

به همت معاونت ادبيات اداره كل حفظ آثار ونشر ارزشهاي دفاع مقدس استان البرز تعداد 1250 جلد كتاب با موضوعات دفاع مقدس و ايثار وشهادت در بين كتابخانه ها ،مراكز آموزش عالي و مراكز فرهنگي و نظامي استان البرز توزيع گرديد .

به گزارش خبرنگار نويد شاهد ابراهيم رجواني مسئول كتابخانه تخصصي دفاع مقدس اداره كل حفظ آثار ونشر ارزشهاي دفاع مقدس استان البرز در اين خصوص گفت :به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس و گراميداشت 30 سال پايداري و استقامت در راستاي ترويج فرهنگ غني ايثار و شهادت و تجهيز بخش دفاع مقدس كتابخانه هاي استان البرز دومين مرحله از واگذاري كتب تخصصي عرصه دفاع مقدس صورت پذيرفت.

رجواني در ادامه افزود : در مرحله اول كه در ايام غرور آفرين فتح خرمشهر و سوم خرداد صورت پذيرفت 1000 جلد كتاب توزيع گرديد ودر دومين مرحله در ايام خجسته هفته دفاع مقدس و تعداد 1250 جلد كتاب به ارزش چهل ميليون ريال در اختيار 15 كتابخانه عمومي ،7مركز آموزش عالي و6 مركز نظامي و فرهنگي قرار گرفت.

رجواني در خاتمه از همكاري خوب مدير كل كتابخانه هاي استان البرز به نيكي ياد كرد و گفت برادر عزيز آقاي محسني زمينه همكاري دوجانبه را فراهم نمودند .


:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در یکشنبه چهارم مهر ۱۳۸۹

 

 

شماره جديد ماهنامه امتداد منتشر شد

در هفته دفاع مقدس،

شماره جديد ماهنامه امتداد منتشر شد

در آستانه سي امين سالگرد دفاع مقدس، پنجاه و پنجمين شماره از ماهنامه امتداد؛ به سردبيري رضامصطفوي و مدير مسئولي جواد پاسبانيان، پر مخاطب ترين نشريه فرهنگ و ادبيات مقاومت منتشر شد.

در اين شماره كه در 80 صفحه تمام رنگي منتشر شده است مي خوانيد:قبله از اين طرف است، قلب شهيد محمودوند هنوز مي تپد، خدمت در جبهه آلمان، كتاب هايم توي كوله پشتي ام بود، اولين دكتر به بيمارستان نرسيد، در مسجد جمكران گفت: نمي خواهم بمانم، تازه فهميدم كجا هستم، اگر شهدا نبودند منبر و مداحي هم نبود، پشت حرم امام حسين(ع) كتكم زدند، پاره هاي شهادت نامه به هم چسبيد، عباس زودتر از من مي رود، چشمم به فدايت چشم، حالا نگاه كن! اگر آخرش شهيد نشدم، يك روز جشن براي گفتن يك كلمه، عكس هايي كه در قلب قاب شدند، محمد فرزند مسجد شهيد مسجد، همدان جاري شد، يادمان گم نامي...

در اين شماره امتداد، در يك پرونده اختصاصي با نام «دو سال جنگ پيش از جنگ» به بررسي «ترورهاي پيش از جنگ» پرداخته شده است. در اين پرونده كه به دبيري «سيد حميد مشتاقي نيا» گردآوري شده است مي خوانيد:انقلابي همزاد بحران، گروهك فرقان و سازمان منافقين دو لبه يك قيچي، خون خواهي هابيل، شكسته شدن قائله هاي كمرشكن، امروز همان ديروز است و شبيخون به خفاش.

از ميان نامه هاي شما، انتقادها و پيشنهادها، بي سيم چي، ديده باني و التماس دعا پايان بخش اين شماره از ماهنامه امتداد است.


:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در یکشنبه چهارم مهر ۱۳۸۹

 

 

نگهبانان آسمان ايران در هشت سال دفاع مقدس تجليل شدند

همزمان با آغازهفته دفاع مقدس، رونمايی از كتاب «حمله هوايی به الوليد» نوشته امير سرتيپ «احمد مهرنيا» در مراسم يادبود خلبانان شهيد حاضر در عمليات حمله با پايگاه الوليد عراق (H3) برگزار شد.

همزمان با آغازهفته دفاع مقدس، مراسم بزرگداشت ياد و خاطره رشادت های خلبانان حاضر در عمليات (H3)، طی مراسمی با عنوان «تا اوج با خداوند» وبا حضور جمعی از فرماندهان، سرداران، خلبانان و خانواده های شهدای هشت سال دفاع مقدس، از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در روز چهارشنبه (31 شهريوماه) و به همت فرهنگسرای خاواران برگزار شد.

در اين مراسم كه با استقبال پرشور خانواده نيروی هوايی برگزار شد، كتاب «حمله هوايی به الوليد» نوشته امير سرتيپ «احمد مهرنيا» نيز رونمايی شد و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.

مراسم با تلاوت آياتی از كلام خدا و نواختن سرود جمهوری اسلامی ايران آغاز شد و سپس كليپی زيبا از رشادت های پرسنل نيروی هوايی از جمله خلبانان شجاع كشور برای حاضران به نمايش درآمد.:: موضوعات مرتبط: جشنواره ها يادواره ها ومسابقات دفاع مقدس، کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif ادامه ی مطلب

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در جمعه دوم مهر ۱۳۸۹

 

 

مريم فرهانيان، پرستار جنگ
داستان مريم

کتاب «داستان مريم» داستان زندگي شهيده «مريم فرهانيان» يکي از پرستاران دفاع مقدس است که در قالب 3 بخش و 22 فصل و توسط داود اميريان به چاپ رسيده است.

فصل اول زندگي شهيد «مريم فرهانيان» و اوايل جنگ، فصل دوم فعاليتهاي وي پشت جبهه و پرستاري از مجروحان و فصل سوم مجروحيت و شهيد شدن مريم را روايت مي کند.

اميريان در «يادداشت نويسنده» اشاره اي دارد به اين که در بهمن ????، به اين منظور که به قصد تحقيق درباره زندگي شهيد "بهنام محمدي" به آبادان و خرمشهر رفته و آنجا، حبيب احمدزاده، روايتي درباره اين پرستار شهيد را برايش نقل کرده و بعد هم او را با برادر و مادر شهيدان مهدي و مريم فرهانيان آشنا کرده. اين کتاب درواقع، آن هنگام شروع به شکل گرفتن کرده است.

کتاب، از همان آغاز به مخاطب اعلام مي کند که نويسنده ابداً قصدش «وقايع نگاري صرف» نيست بلکه مي خواهد «مريم» را به عنوان يک شخصيت داستاني به مخاطب معرفي کند تا متن از شکل و شمايل خاطره نگاري خارج شده و رنگ و بويي حکايي ببه خود بگيرد. 

اميريان نويسنده مستعدي است که در برقراري «چفت و بست» روايي موفق است با اين همه، گاهي که به نتيجه گيري هاي مقاله وار مي رسد از قوت روايت و اداي دين به «شخصيت» و کارکرد غايي «وضعيت» کاسته مي شود

نويسنده به نفع روايت، در وقايع دخل و تصرف مي کند که البته اين کار حتي در روايت وقايع مستند، کار اشتباهي نيست. مهم اين است که صحنه ها در ذهن مخاطب ماندگاري پيدا کنند يا لااقل مخاطب با رضايت از روايت خارج شود و اين رضايت، هم حسي و هم متقاعدکننده رويکرد اخلاقي او باشد.

کاري که نه به شيوه اي عاري از نقص، با اين همه متقاعدکننده در اين متن صورت گرفته است و البته نرمش بيشتر «زبان» در بازنگاري وقايع مي توانست، بيشتر از اين هم به اين موفقيت کمک کند: «داخل کانتينر سرد بود. چند شهيد در گوشه و کنار کانتينر ديده مي شدند. علي دست حسين را کشيد. رفتند ته کانتينر علي نشست و از روي مريم، چادرش را کنار زد. مريم انگار خوابيده بود. حسين جرأت نکرد جلوتر برود. همان جا زانوانش سست شد. سرش را به بدنه فلزي کانتينر کوبيد و ناله کرد: مريم، مريم، مريم.»

اميريان نويسنده مستعدي است که در برقراري «چفت و بست» روايي موفق است با اين همه، گاهي که به نتيجه گيري هاي مقاله وار مي رسد از قوت روايت و اداي دين به «شخصيت» و کارکرد غايي «وضعيت» کاسته مي شود مثل آن ايده درخشان «پرنده روي شاخه» که با جمله پاياني «دشمن حتي به پرندگان شهر آبادان هم رحم نمي کرد» از تأثير داستاني اش بر مخاطب کاسته شده.

کتاب، از همان آغاز به مخاطب اعلام مي کند که نويسنده ابداً قصدش «وقايع نگاري صرف» نيست بلکه مي خواهد «مريم» را به عنوان يک شخصيت داستاني به مخاطب معرفي کند

در بخشي از کتاب مي خوانيم: «رد نشانه مريم را گرفت. پرنده اي با بدني طوسي و کاکل سورمه اي روي شاخه درختي نشسته بود. گنجشک هاي زيادي روي شاخ و برگ درخت ها بالا و پائين مي پريدند ... خنديد ... هر دو خنديدند. از مدتي پيش به خاطر مانتوي طوسي و مقنعه سرمه اي مريم، خانم جوشي اسمش را زي زي بنگال گذاشته بود و هر وقت با هم شوخي مي کردند به همين اسم صدايش مي کرد.

ناگهان صداي سوت خمپاره آمد. خانم کريمي مريم را هل داد و هر دو روي زمين دراز کشيدند ... مريم صداي وحشت زده گنجشک ها را شنيد. بوي باروت و خاک در مشامش پيچيد. چند خمپاره ديگر هم در محوطه بيمارستان منفجر شد ... اوضاع که آرام شد ... دخترها از خوابگاه دوان دوان به سويشان آمدند.

خانم کريمي با چشماني گرد شده به پاي درخت ها خيره مانده بود به طرف درخت ها رفت. مريم و ديگران هم پشت سرش راه افتادند. منظره وحشتناکي بود.

زي زي بنگال و صدها گنجشک تکه تکه شده پاي درخت ها افتاده بودند. خانم کريمي زي زي بنگال خوني را که هنوز بال بال مي زد برداشت و زد زير گريه.»

اين شيوه که صحنه با خنده شروع شده و با گريه ختم شود(يعني استفاده از متضادها) شيوه درست و تأثيرگذاري است. البته توجه به اين نکته ضروري است که بايد براي «فشرده سازي» روايت، اهميتي ويژه قائل شد؛ درواقع اهميتي مضاعف؛ امري که گاهي مستندنگارها از آن غافل مي شوند.

اين کتاب با 128 صفحه، شمارگان سه هزار نسخه و بهاي 800 تومان به رشته تحرير درآمده است.

اميريان پيش از اين کتاب «داستان بهنام» بر اساس زندگينامه شهيد «بهنام محمدي راد» را راهي بازار کتاب کرده است.


تهيه و تنظيم: گروه کتاب تبيان - محمد بيگدلي


:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در جمعه دوم مهر ۱۳۸۹

 

 

كتاب مصور «8 سال اينگونه گذشت» منتشر می‌شود

كتاب مصور «8 سال اين‌گونه گذشت» با تلفيقی از تصوير و متن درباره دفاع ‌مقدس كه توسط جعفر شيرعلی‌نيا تدوين شده و بزودی توسط انتشارات سوره مهر منتشر می‌شود.

به نقل از انتشارات سوره مهر، جعفر شير علی‌نيا گفت: كتاب مصور «8 سال اين‌گونه گذشت» در واقع پاسخ به مخاطبانی است كه چندان با جنگ هشت ساله آشنايی نداشته‌اند.

وی افزود: اكثر كتاب‌هايی كه در مورد جنگ نوشته می‌شود بر اين فرض هستند كه مخاطبان با جنگ آشنايی دارند، ولی مخاطبان زيادی هم هستند كه اطلاع دقيقی از جنگ و وقايع آن ندارند كه در اين كتاب جنبه‌های سياسی و نظامی و لحظات خاص دفاع‌ مقدس با تلفيقی از عكس و متن، بازگو شده‌ است.

شيرعلی خانی تصريح كرد: ايده اصلی اين كتاب آن بود كه فضای كلی از اين 8 سال با سه وجه جذابيت، جامعيت و مستند بودن برای مخاطبان فراهم آيد.

وی خاطر نشان كرد: برای جذابيت اين كتاب از تصاوير گويا استفاده شده است، برای جامعيت كار هم تحقيقات گسترده‌ و برای مستند كردن آن هم نظرات برخی از فرماندهان دفاع مقدس گرفته شده است.

شيرعلی خانی در مورد فصل‌های اين كتاب گفت: اين كتاب در هشت فصل تدوين شده كه اين فصل‌ها بر اساس وقايع و فراز و فرود جنگ تدوين شده است.

وی ويژگی اين كتاب را روان، مستند بودن و استفاده آن برای مخاطبانی كه با وقايع جنگ آشنايی زيادی ندارند عنوان كرد و در درباره تعداد صفحات آن اضافه كرد: اين كتاب در 68 صفحه قطع بزرگ بين قطع وزيری و رحلی منتشر می‌شود.:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در پنجشنبه یکم مهر ۱۳۸۹

 

 

«خوش به حال شلمچه» زينت‌بخش مجله كيهان بچه‌ها در هفته دفاع مقدس شد

گروه خبرنگاران افتخاري «خوش به حال شلمچه» در شعر قطعه‌ای از بهشت زينت‌بخش مجله كيهان بچه‌ها در هفته دفاع مقدس شد.

به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، مجله كيهان بچه‌ها كه قديمی‌ترين نشريه كودكان و نوجوانان در ايران و كشورهای منطقه فارسی زبانان است، با انتشار دو شعر به استقبال هفته دفاع مقدس رفته است.شماره اين هفته كيهان بچه‌ها با چاپ دو شعر، «حمله بی‌خبر» از «جواد محقق» و «قطعه‌ای از بهشت» در خصوص كربلای شلمچه از «طيبه شامانی» هفته دفاع مقدس را گرامی داشته است.

در شعر قطعه‌ای از بهشت آمده است:

خوش به حالت شلمچه/خاطراتت چه زيباست/لحظه‌ای با تو بودن/بهترين شكل رؤياست/در نگاهت هميشه/بوی آئينه جاريست/هيچ خاكی سبيه/خاك تو مهربان نيست/عشق با جوهری سرخ/قصه‌ات را نوشته‌ست/خاك تو تا قيامت/قطه‌ای از بهشت است

«طيبه شادمانی» كه اين شعر را براسا جمله زيبای مقام معظم رهبری در سفر به شلمچه در خصوص بهشتی بودن خاك شلمچه سروده است به همراه تصويرگری زيبای «كيومرث سطان‌ابهری» به زيبايی اين قطعه كوتاه شعر كودكان در خصوص شلمچه زيبايی صد چندان بخشيده است.

در تصوير همراه اين شعر كودكان رزمنده شلمچه با به‌تن كردن البسه جنگ پدر خود با سربندهای يا حسين و يا زهرا بياد حماسه‌های دليران دفاع مقدس و شلمچه، نشان پيروزی را عيان می‌سازند.

در زمينه اين تصويرگر، پرچم مقدس جمهوری اسلامی ايران نيز ديده می‌شود.

مجله 54ساله كيهان بچه‌ها در سال‌های اخير همواره در خصوص حماسه دفاع مقدس مطلب خواندنی و قابل توجهی مرتبط با سنين كودكان و نوجوانان منتشر كرده است.:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در پنجشنبه یکم مهر ۱۳۸۹

 

 

روايت خوشنويس دوره صفوي در «چليپاي قلم»

روايت خوشنويس دوره صفوي در «چليپاي قلم»

مهدي الماسي كه به تازگي كتاب «روايت گل سرخ» شامل 300 حكايت درباره عاشورا و امام حسين (ع) از او توسط سوره مهر روانه بازار كتاب شد، از تجديد چاپ كتاب «چليپاي قلم»، زندگي نامه داستاني ميرعماد الحسني؛خوشنويس دوره صفوي خبر داد.

به گزارش خبرنگار نويد شاهد مهدي الماسي درباره اين كتاب گفت:اين كتاب زندگي داستاني- تخيلي براساس تاريخ از زندگي نامه ميرعماد الحسني ؛خوشنويس برجسته دوره صفوي است كه اولين بار در سال 1377 منتشر شد.

وي ادامه داد: داستان از مسافرت ميرعماد ، جواني با استعدادبه تبريز، آغاز مي‏شود. دايي او در آنجا صحافي دارد و مير را به‏ملامحمدحسين خطاط معرفي مي‏كند. مير ضمن مشق خط، دروس‏ديني را در مدرسه و حوزه علميه طالبيه ادامه مي‏دهد. مدتي بعد به قزوين مي‏آيد و از آنجا روانه‏سفر حج و زيارت كربلا مي‏گردد. بعد از مدتي به اصفهان سفر مي‏كند و پس از شاگردي درمحضر استادان، به قزوين مي‏رود. با انتقال پايتخت از قزوين به ‏اصفهان، مير وارد دربار مي‏شود......

الماسي افزود:تقريبا 90 درصد هنرمندان دوره صفويه در اين داستان ذكرشان آمده است.از خوشنويسان مشهور اين دوره گرفته تا نگارگران و نويسندگان كتابخانه شاهي و منشيان و .... اشاره شده است.

وي در مورد عنوان اين كتاب هم گفت:چليپا معاني متعددي دارد از جمله صليب،زلف و يك حالتي در خوشنويسي براي مورب نويسي است.همچنين اين عنوان اشاره دارد به پايان داستان كه ميرعماد به دستور غير مستقيم شاه عباس كشته و به صليب كيشده مي شود.در واقع خوشنويسي كه به چليپا كشيده مي شود.

وي در مورد اهميت اين كتاب براي هنرجويان خوشنويسي هم گفت:من مطمئنم اگر هنرمندان اين رشته اين كتاب را بخوانند ادعا مي كنم كه با 70 درصد مسائل هنر خوشنويسي آشنا مي شوند چرا كه اين كتاب از بعد اطلاعات در اين زمينه سرشار است.


:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در دوشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۸۹

 

 

«بابانظر» براي بيست و چهارمين بار تجديد چاپ شد

1389/06/28   

همزمان با سي امين سال دفاع مقدس؛

«بابانظر» براي بيست و چهارمين بار تجديد چاپ شد

همزمان با سي امين سال دفاع مقدس و هفته دفاع مقدس، كتاب «بابانظر»خاطرات شهيد محمد حسن نظر نژاد توسط سوره مهر به چاپ بيست و چهارم رسيد.

به گزارش خبرنگار نويد شاهد، كتاب خاطرات شفاهي «بابانظر» حاصل گفت وشنود 36 ساعته سيدحسن بيضايي با شهيد محمدحسن نظر نژاد معروف به بابانظر است كه در هجده فصل تدوين شده است و بخش آخر كتاب به عكس و اسناد اختصاص دارد.

حسين بيضايي درباره چگونگي گردآوري خاطرات اين كتاب گفت:بعد از اتمام جنگ كه با دفتر حفظ نشر آثار سپاه آشنا شدم ايده اي را انتخاب كردم كه خاطرات فرماندهان جنگ خراسان را گرفته و جمع آوري كنم و با توجه به ارتباطات خوبي كه با آنها و فرماندهان داشتم شروع به اين كار كردم.

وي در ادامه درباره مصاحبه با شهيدحسن نظرنژاد گفت:در سال 1371 ايشان نپذيرفتند كه خاطراتشان را بيان كنند اما در سال 1372 مجاب به اين كار شد و از 10 تيرماه 72 مصاحبه ها شروع و طي 17 جلسه، تا 30 تير سال 72 خاتمه يافت. ساعت هاي مصاحبه نهايتا 4 يا 5 صبح شروع مي شد و قبل از وقت اداري تا 6 و 7 صبح به پايان مي رسيد.

بيضايي درباره روحيات اين شهيد بزرگوار افزود: با توجه به شرايط سني، وضعيت خاص ايشان و شناختي كه از ايشان در بين نيروهاي خراساني وجود داشت حاكي از آن بود كه بابانظر زجر كشيده و درد كشيده عملي جنگ است. از ابتداي جنگ حضور داشته و در پشت صحنه هاي دفاع مقدس كه يگان هاي خراسان حضور داشتند حضوري ثابت شده داشت.

گفتني است مراسم رونمايي كتاب«بابانظر» سال گذشته و همزمان با بيست و نهمين سال دفاع مقدس و هفته دفاع مقدس با حضور سرلشكريحيي رحيم صفوي مشاورعالي فرمانده كل قوا، محمدباقر قاليباف شهردار تهران،عليرضا دبير؛عضو شوراي شهر تهران در حوزه هنري برگزار شد كه حالا و پس از گذشت يك سال، اين كتاب براي بيست و چهارمين بار تجديد چاپ مي شود.


:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در دوشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۸۹

 

 

زندگي و زمانه سيد احمد خميني تدوين مي شود

1389/06/28 - 13:04   

كامور بخشايش خبر داد؛

زندگي و زمانه سيد احمد خميني تدوين مي شود

جواد كامور بخشايش كه به زودي به مناسبت سي امين سال دفاع مقدس،كتاب تازه اش با عنوان «جاي امن گلوله ها» كه در برگيرنده خاطرات عبدالرضا البوعبيش است توسط سوره مهر منتشر مي شود از تدوين كتاب زندگي نامه فرزند امام خميني (ره) خبر داد.

به گزارش خبرنگار نويد شاهد، جواد كامور بخشايش درباره كتاب تازه اش گفت:در حال تدوين كتاب زندگي نامه مرحوم حجت الاسلام و المسلمين سيد احمد خميني فرزند امام راحل هستم كه تا كنون 50 درصد آن تمام شده است.

وي درباره چگونگي تدوين اين زندگي نامه گفت:در واقع اين يك زندگي نامه مستند علمي و كاملا با استنادات تاريخي متقن است .

كامور بخشايش درباره منابع مورد استفاده براي نوشتن اين كتاب هم گفت:بيشتر اين منابع توسط موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني منتشر شده است كه از آنها استفاده كردم.

وي درباره اينكه آيا با خانواده ايشان مصاحبه خواهيد داشت، اظهار داشت:هنوز به آن مرحله نرسيده ام كه بخواهم با همسر و فرزند ايشان مصاحبه كنم ولي اگر احساس كنم ابهامي در كتاب وجود دارد اين كار را انجام خواهم داد.

كامور بخشايش درباره عنوان اين كتاب هم گفت:عنوان اين كتاب همان زندگي نامه و زمانه سيد احمد خميني است كه اميدوارم تا چند ماه آينده منتشر شود.


:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در دوشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۸۹

 

 

رونمايي از مجموعه 16 جلدي «جنگ ايران ـ عراق از نگاه مطبوعات جهان»

altمجموعه 16 جلدی كتاب «جنگ ایران و عراق از نگاه مطبوعات جهان» در مراسم افتتاحیه همایش پژوهشی اسناد دفاع مقدس در تاریخ 27 شهریور با حضور علی‌اكبر اشعری معاون رئیس جمهور و رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس رونمایی می‌شود.


به گزارش سایت ساجد به نقل از پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، در مراسم افتتاحیه همایش پژوهشی اسناد دفاع مقدس در تاریخ 27 و 28 شهریور 89 از مجموعه 16 جلدی كتاب «جنگ ایران و عراق از نگاه مطبوعات جهان» با حضور علی‌اكبر اشعری معاون رئیس جمهور و رئیس كتابخانه ملی و سردار احمد سوداگر رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس رونمایی می‌شود.
پژوهشگاه علوم و معارف بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سال 1387 در نخستین گام‌های عملی خود در سالروز فتح خرمشهر 3 جلد كتاب از «مجموعه جنگ ایران و عراق به روایت مطبوعات جهان» را منتشر كرد و تاكنون 16 جلد از این مجموعه منتشر شده است.
كلیه كتاب‌های این مجموعه به همراه لوح فشرده ارائه شده است تا محققان و پژوهشگران بتوانند در حداقل زمان ممكن، نكات مورد نیاز خود را دریافت كنند در هر لوح فشرده علاوه بر وجود امكانات پژوهشی، جست‌وجو، فیش‌برداری، ذخیره‌سازی و آدرس‌دهی را می‌توان با استفاده از كلید منبع كه در ابتدای متن هر خبر آورده شده به تصویر متن اصلی اطلاعات به زبان‌های عربی، انگلیسی، آلمانی، فرانسه، اسپانیایی و تركی دسترسی پیدا كرد.
مجموعه «جنگ ایران و عراق از نگاه مطبوعات جهان» برگرفته از اسناد مطبوعاتی و بریده جراید خارجی موجود در مركز ملی اسناد دفاع مقدس است كه پیشینه جمع‌آوری آن به روزهای آغازین جنگ و تشكیل دفتر تبلیغات جبهه و جنگ باز می‌گردد.
گردآوری و مستند‌سازی اخبار و تحلیل‌های مطبوعات جهان كه از همان سال ابتدای جنگ شروع شده و به طور عمده با دید تبلیغاتی سازمان‌دهی شده بود با شكل‌گیری مركز ملی اسناد مورد بازبینی قرار گرفت.
این اثر در پی آن است تا بهره‌برداران مجموعه با برداشت‌ها و نگرش‌های متفاوت خود نتایج و ثمرات نو و بدیعی رقم زنند. همچنین به منظور قرار گرفتن پژوهشگران و محققان در جو حوادث تاریخی جنگ ایران و عراق اعم از سیاسی، نظامی، اجتماعی و تبلیغاتی تا حد امكان از حذف و تغییر اطلاعات و اخبار توهین‌آمیز، متناقض و خلاف واقع، به دلیل آشنایی بیشتر كاربران و محققان با ادبیات به كار گرفته شده و خوی محافل خبرساز جهانی در هر مقطع زمانی، پرهیز شده است.
عناوین مجلدات 1 تا 16 این مجموعه، شامل زمینه‌سازی و آغاز تهاجم، اولین گام‌های متجاوز، مقاومت خرمشهر، زمین‌گیر شدن متجاوز، تغییر استراتژی نظامی عراق، در تكاپوی شكل‌گیری مجدد سازمان دفاع كشور (1 و 2)، شكل‌گیری سازمان رزم‌ جدید، آزاد‌سازی خرمشهر، تعقیب متجاوز، توسعه سازمان رزم، تیرگی روابط ایران با شوروی، عملیات جبهه میانی، زمینه‌های گسترش جنگ در منطقه خلیج فارس، گسترش روابط آمریكا و عراق، تحول در صحنه جنگ ـ‌ آغاز عملیات در هور و بازتاب جهانی شیوه جدید جنگ ـ كه به بررسی بازتاب اخبار جنگ ایران و عراق در مطبوعات جهان از 14 فروردین 1357 تا سوم فروردین 1363 می‌پردازد.
پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در تلاش است در سال‌های آتی، این مجموعه را به طور كامل به انتشار رساند كه بدین ترتیب پیش‌بینی می‌شود مجلدات آن به بیش از 50 جلد برسد.
 :: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در جمعه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۹

 

 

عهد كرده‌ام نشكنم
خاطرات

كتاب «خاطرات فاطمه آباد همسر سردار شهید علی بینا» به قلم محمدرضا محمدی‌ پاشاك به‌چاپ رسیده است.

به گزارش تابناك، سردار شهید علی بینا، در اسفند سال 1341 در پشتكوه دوساری، واقع در منطقه عشایرنشین جبال بارز جیرفت به دنیا آمد. پدرش هم‌زمان با تولد علی از كوچ‌نشینی دست برداشت و در لوت سوزان ماندگار شد.

بینا، در زمانی كه سال سوم اقتصاد را می‌خواند، جنگ شروع می‌شود و او روانه میدان رزم می‌شود. در عملیات خیبر می‌جنگد و در عملیات بدر به فرماندهی گردان حسین بن علی (ع) از لشكر 41 ثارالله می‌رسد. در فاو و مهران هم حضور داشت و سرانجام كنار نهر جاسم ـ عملیات كربلای 5 در تاریخ 29 / 10 / 65 به شهادت می‌رسد.

یكی از ویژگی های این كتاب، نثر روایی ساده و پاكیزه آن است كه از حشو و زواید به دور است. این بخش از كار را می توان حاصل دقت و هنر نویسندگی «محمدرضا محمدی پاشاك» دانست كه سعی كرده با بهره گیری از یك نثر صیقل خورده و داستانی (كه یكی از مناسب ترین گزینه‌ها برای روایت خاطرات است) زبان روایت در این كتاب را به یك نثر شیوا و خواندنی برای مخاطبان تبدیل كند.

یكی از ویژگی های این كتاب، نثر روایی ساده و پاكیزه آن است كه از حشو و زواید به دور است. این بخش از كار را می توان حاصل دقت و هنر نویسنده دانست

او در این راه، از بسیاری از عناصر روایی مانند: تلخیص، ایجاز و ایجاد لحن خاص در روایت استفاده كرده و كلیت كار اكنون به یك زبان ویژه دست یافته است كه همین موضوع، آن را در ردیف یكی از آثار قابل لمس و به یاد ماندنی در حوزه خاطرات هشت سال دفاع مقدس قرار داده است.

 

در بخشهایی از كتاب آمده است:

فردای عروسی مان، نامه ای از طرف عباس حسین زاده آمد. نوشته بود: "برادر و سرور ما، علی بینا! به میمنت و مباركی. بهتر است زندگی‌تان را سر و سامان دهید و بیایید به منطقه كه بی صبرانه منتظرتان هستیم."

علی گفت: "می بینی؟"

گفتم: "من آماده‌ام. احتیاج نیست مدام یادآوری كنی."

...

 در شیراز بودیم. ترمینال شلوغ بود. وقت نماز ظهر بود. دیدم شرایط مناسب نیست و نمی توانم نماز را آنجا بخوانم. علی اصرار كرد. گفتم: "نمی توانم." تشر زد، ناراحت شدم. گفتم: "اینجا جوری نیست كه بتوانم وضو بگیرم."

گفت: "می خواهی مستحب را فدای واجب كنی؟ از تو توقع نداشتم."

رفت نمازش را خواند. سوار شدیم. گریه می كردم. از من دلجویی كرد. از این ناراحت بودم كه چرا كاری كردم كه او این طور به من تذكر داده.

...

طولانی‌‌ترین روز زندگی ام به سر رسید. به خود گفتم: "قرار ما این نبود." رادیو را چسباندم به گوشم. تا مارش نظامی می‌زد، وجودم می‌لرزید. چشم از در حیاط بر نمی داشتم. می‌خواستم پیش پدرم عادی جلوه كنم، نذر كردم به اسم زهرای اطهر كه صبوری‌ام دهد.

گفتم: "تو را به جان حسینت، نگذار بشكنم. این راه را خودم انتخاب كردم؛ ولی نمی دانستم این قدر سخت است. پشیمان هم نیستم به اسمت قسم؛ فقط حیران شده ام. دلم را بزرگ كن. می دانم ضعیفم؛ ولی تنهایم نگذار. دستم را بگیر."

...

گفته بود: "فاطمه شب اول قبر بیا سر مزارم." بلند شدم كمد را باز كردم. مانتویی كه برایم هدیه خریده بود، پوشیدم. این آخرین هدیه‌اش بود و آرام بی‌صدا روانه‌ی گلزار شهدا شدم. آرام كنار قبرش ایستادم. بغض گلویم را گرفت. گفتم: "علی! عهد كرده‌ام پیام تو را به همرزمانت برسانم. عهد كرده‌ام نشكنم. علی ! از من راضی باش..."

 

این کتاب با شمارگان 2500 نسخه و قیمت 10000 ریال از سوی انتشارات سوره مهر به‌چاپ رسیده است.:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در پنجشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۹

 

 

بانك اطلاعات شهداي شلمچه و عمليات هاي كربلاي 4 و 5 جمع آوري مي شود

بانك اطلاعات شهداي شلمچه و عمليات هاي كربلاي 4 و 5 جمع آوري مي شود

 همزمان با سي امين سالگرد حماسه دفاع مقدس، بانك اطلاعات شهداي شلمچه و عمليات هاي كربلاي 5 و 4 جمع آوري و تدوين مي شود.

به گزارش نويد شاهد نادر دريابان، پژوهشگر دفاع مقدس با اعلام اين خبر گفت: اين كار كه از مرداد ماه امسال كليد خورده است، با جمع آوري و تدوين اسامي بيش از دوهزار شهيد دشت شلمچه به ويژه در عمليات كربلاي 5 در فاز اول در هفته دفاع مقدس به پايان مي رسد.

وي افزود: جمع آوري و تدوين اين بانك اطلاعات دوسال زمان خواهد برد و در پايان يكي از منحصر به فرد ترين مجموعه هاي شهداي دفاع مقدس به آثار دفاع مقدس مي پيوندد.

دريابان افزود: به غير از نام و تصوير شهيدان اين دشت كربلايي مجموعه اي از اخبار مربوط به شلمچه و نقش آن در حماسه دفاع مقدس، يادمان شهداي شلمچه، تصاوير راهيان نور در اين منطقه، يادنامه حضور مقام معظم رهبري دراين منطقه، وب نوشته هايي در خصوص اين منطقه، اطلس ها و مطالب متنوع، بخشي ديگر از اين مجموعه خواهد بود كه در 150 جلد جمع آوري خواهد شد.

وي گفت: در بانك اطلاعات شهيدان شلمچه، گوشه هايي از زندگينامه، وصيت نامه و خاطرات و دست نوشته هاي اين شهيدان نيز جمع آوري شده است و دست نوشته هايي منحصر به فرد از فرماندهان ارشد دفاع مقدس نيز ضميمه آن خواهد بود. تيتر هاي مطبوعات و خبرگزاري ها درباره شلمچه، نقاشي هاي كودكان راهيان نور از اين وادي مقدس، بخش هايي از شعرهاي شاعران دفاع مقدس درباره شلمچه، كارت پستال ها و برچسب هاي شهيدان اين دشت كربلايي بر محتواي اين مجموعه دايره المعارفي خواهد افزود. معرفي كتب نوشته شده در خصوص شلمچه و خاطرات رزمندگان اسلام از اين منطقه نيز پيش روي علاقه مندان حوزه بررسي نبرد هاي شلمچه قرار خواهد گرفت.

دريابان ياد آور شد: مجموعه اي از نفيس ترين عكس هاي اولين هاي يادمان شهداي شلمچه و حضور روحاني و معنوي كاروان هاي راهيان نور به پيوست اين مجموعه است.

به گفته وي، فضاي حاكم براين مجموعه عمدتا رسانه اي است كه بيش از 60 درصد مطالب آن خاطرات، برداشت ها و نوشته هاي مولف و تدوينگر اين مجموعه است كه به زودي به عاشقان فرهنگ جهاد و شهادت و دفاع مقدس هديه مي شود.


:: موضوعات مرتبط: سرداران شهيد، کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در چهارشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۹

 

 

همايش آموزشي - توجيهي مسئولين امور مشتركين مجلات شاهد سراسر كشور برگزار شد

براي دومين سال متوالي؛

همايش آموزشي - توجيهي مسئولين امور مشتركين مجلات شاهد سراسر كشور برگزار شد

دومين همايش آموزشي - توجيهي مسئولين امور مشتركين مجلات شاهد در سراسر كشور ديروز و در قالب يك كارگاه برگزار شد.

دومين همايش آموزشي – توجيهي مسئولين امور مشتركين مجلات شاهد سراسر كشور صبح ديروز با حضور مسئولين استانها در ساختمان شهيد ... بنياد شهيد و اممور ايثارگران برگزار گرديد.

اين همايش در دو فاز آموزشي و توجيهي برگزار گرديد؛ در فاز آموزشي دكتر ميرزابابا مطهري نژاد، استاد دانشگاه و كارشناس بازاريابي در سخناني به انواع بازاريابي مطبوعاتي، راهكارهاي پيداكردن نياز مخاطب، شيوه هاي معرفي محصولات گروه مجلات نشر شاهد به قشرهاي مختلف مردم، اصناف گوناگون، گروه ها، نهادها و خانواده ها اشاره كرد و ضمن سخنراني در اين همايش يكروزه، انواع بازار، انواع مشتري، انواع مشتري هاي بالقوه و بالفعل و... را به حاضرين در جلسه آموزش داد.

فاز توجيهي برنامه با سخنراني محمد علي فقيه، مدير كل نشر شاهد آغاز گرديد، وي در سخناني با اشاره به نقش فرهنگ ايثارگري در حفظ انسجام جامعه گفت: فرهنگ ايثارگري منسجم كننده و باعث استحكام جامعه است، وجود فرهنگ ايثار در جامعه باعث مي شود ديواري در مقابل دشمن كشيده و راه نفوذ دشمنان را بر مردم بسته شود، اگر جامعه اي عاري از فرهنگ ايثار باشد استحكام و انسجام آن از بين مي رود.

فقيه در سخنان خود به تبيين وظايف مسئولين امور مشتركين مجلات شاهد سراسر كشور، بررسي عملكرد و ارزشيابي فعاليتهاي آنان پرداخت. در اين جلسه كه با تعامل و بحث و بررسي همه حاضرين همراه بود چالشها و فرصتهاي پيش رو در ارائه محصولات گروه مجلات شاهد در سراسر كشور مطرح گرديد و راهكارهاي بهبود توزيع و ارائه محصول به مخاطبان بررسي گشت.
در پايان سخنراني محمدعلي فقيه، از مسئولين امور مشتركين نمونه در استانهاي گلستان، آذربايجان غربي، ايلام، زنجان و مازندران كه بر اساس جدول تعيين شده به فروش محصولات پرداختند توسط مديركل نشر شاهد تقدير به عمل آمد.

نادر دقيقي، مدير اداره مجلات نشر شاهد نيز در اين همايش يك روزه در سخناني به تبيين شرايط بازاريابها، عملكرد استانها در بخش جذب مشتركين، توضيح شرايط اشتراك و بررسي محدوديتها و كمبودهاي مسئولين امور مشتركين مجلات شاهد پرداخت.

در ادامه اين همايش، مسئولين امور مشتركين مجلات شاهد در استانهاي نمونه به بيان فعاليتهاي خود در استان متبوع و ارائه گزارش به حاضرين در اين همايش پرداختند تا علتها و دلايل موفقيت خود را براي حاضرين شرح دهند.

پرسش و پاسخ با مديركل نشر شاهد، پايان بخش اين همايش يكروزه بود، در اين بخش مدعوين به طرح سوالها، بيان مشكلات موجود در زمينه جذب مشترك، ارائه پيشنهاد و انتقاد، ارائه نكات حائز اهميت در اين زمينه و... پرداختند.

اين همايش يكروزه، عصر ديروز به پايان رسيد.


:: موضوعات مرتبط: جشنواره ها يادواره ها ومسابقات دفاع مقدس، کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در سه شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۹

 

 

برگزاري بيش از 12 مسابقه كتابخواني شهدا در همدان

برگزاري بيش از 12 مسابقه كتابخواني شهدا در همدان

 رئيس سازمان جوانان استان همدان، از برگزاري بيش از 12 مسابقه كتابخواني شهدا طي سال جاري در همدان خبر داد.

به گزار ش خبرنگار نويد شاهد در همدان سيد مهدي حجازي با بيان اين مطلب گفت: سازمان جوانان استان همدان، بيش از 12 مسابقه كتابخواني شهدا، ويژه دختران جوان استان را در طول سال جاري در سطح اين استان برگزار مي كند.

وي هدف از برگزاري اين مسابقه را ترويج فرهنگ ايثار و شهادت، ايستادگي، مقاومت و فداكاري در بين دختران جوان جامعه عنوان كرد.

وي با اشاره به اختتاميه هر مسابقه در اواخر هر ماه تصريح كرد: اين مسابقه در هر ماه با معرفي با معرفي 10 عنوان كتاب در حوزه شهداي اسلام و انقلاب برگزار مي شود.

رئيس سازمان جوانان استان در ادامه ابراز اميداواري كرد: با برگزاري چنين مسابقاتي شاهد افزايش روحيه فداكاري، وطن پرستي و حفظ ارزش هاي اسلامي در بين جوانان جامعه اسلامي باشيم.

حجازي با اشاره به اين مطلب كه اين مسابقه با عنوان شوكران برگزار مي شود، تصريح كرد: نويسندگان اين كتاب ها، همسران و دختران شهدا، جانباز و آزادگان دفاع مقدس هستند.


:: موضوعات مرتبط: جشنواره ها يادواره ها ومسابقات دفاع مقدس، کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در دوشنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۸۹

 

 

توزیع دو ماهنامه فرهنگی ، حماسی پلاک در تنکابن
بيست و ششمين دو ماهنامه فرهنگي ، حماسي پلاک در شهرستان تنکابن توزيع مي شود.


به گزارش روابط عمومي اداره تبليغات اسلامي تنکابن، هادي عاشوري طي گفتگويي گفت : بيست و ششمين دو ماهنامه فرهنگي ، حماسي پلاک که توسط پايگاه مقاومت بسيج حضرت ابوالفضل (ع) اداره کل تبليغات اسلامي مازندران به چاپ رسيده است در شهرستان تنکابن توزيع مي شود.

مسئول روابط عمومي اداره تبليغات اسلامي تنکابن افزود : دو ماهنامه فرهنگي ، حماسي پلاک  که چهار سال از انتشار آن مي گذرد عناويني مانند راز از خود بريدن ها ، ياران ناب ، غباري از خاک شلمچه ، قرار داد الجزاير ، دلائل وقوع جنگ از نگاه رهبري و... را در بر مي گيرد .

گفتني است، اين گفتگو روز پنج شنبه 18 شهريور ماه 89 انجام شده است .
:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در یکشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۹

 

 

"روايت فتح" با 215 عنوان كتاب به اصفهان مي رود

براي حضور در نمايشگاه ملي كتاب دفاع مقدس

"روايت فتح" با 215 عنوان كتاب به اصفهان مي رود

نموسسه انتشاراتي روايت فتح با 215 عنوان كتاب در نمايشگاه ملي كتاب دفاع مقدس دراصفهان حضور پيدا مي كند. در بين آثار اين موسسه 3 عنوان اثر چاپ نخست وجود دارند كه كتاب "شهيد حسن رضوان خواه" از مجموعه "نيمه پنهان ماه" عنوان يكي از اين آثار است. نخستين نمايشگاه ملي كتاب دفاع مقدس، به مناسبت سي امين سالگرد آغاز دفاع مقدس، نيمه اول مهر ماه 89 در اصفهان برگزار مي شود.

به گزارش نويد شاهد موسسه انتشاراتي روايت فتح، همراه نشر ساقي با 215 عنوان كتاب در نمايشگاه ملي كتاب دفاع مقدس شركت مي كند كه 142 عنوان از اين آثار در حوزه دفاع مقدس اند.

"نيمه پنهان ماه"، "اينك شوكران"، "يادگاران"، "روزگاران"، "آسمان"، "از چشم ها" و "روايت نزديك" عناوين مجموعه هاي متفاوت كتاب هاي دفاع مقدس اين موسسه اند كه به تازگي 2 مجموعه "سرداران" و هنرمندان" به آن ها اضافه شده اند.

همچنين موسسه انتشارات روايت فتح در نيمه نخست سال 1389، 3 عنوان كتاب با نام هاي "شهيد حسن رضوان خواه" نوشته كميل رضوان خواه، "شهيد احمد كاظمي" به قلم يحيي نيازي و "مادر شهيدان قاضي" نوشته رخساره ثابتي را منتشر كرده كه براي نخستين بار در نمايشگاه ملي كتاب دفاع مقدس عرضه مي كند.

جزييات برنامه هاي موسسه انتشاراتي روايت فتح در اين نمايشگاه هنوز مشخص نشده، اما قرار است تعدادي از نويسندگان اين موسسه در نمايشگاه حاضر شوند.

نخستين نمايشگاه ملي كتاب دفاع مقدس، به مناسبت سي امين سالگرد هفته دفاع مقدس، نيمه اول مهر ماه 89 در اصفهان برگزار مي شود.


:: موضوعات مرتبط: جشنواره ها يادواره ها ومسابقات دفاع مقدس، کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در چهارشنبه هفدهم شهریور ۱۳۸۹

 

 

مجله صوتي شهيد چمران در كتابفروشي ها

مجله صوتي شهيد چمران در كتابفروشي ها

نويد شاهد/ مجله صوتي شهيد چمران منتشر گرديد.

به گزارش خبرنگار نويد شاهد مجله صوتي شهيد چمران به همت نشر الكترونيكي شاهد منتشر و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.

اين مجله صوتي، گويانمايي شده مجله شاهد ياران، ويژه نامه شهيد مصطفي چمران است كه با بياني شيرين به بازگويي زواياي زندگي اين شهيد گرانقدر مي پردازد.

اين مجموعه در 17 قسمت و به مدت 140 دقيقه تهيه و تدوين شده است.

لازم به ذكر است نشر الكترونيكي شاهد پيش از اين كتابهاي صوتي و مجلات گويانمايي شده اي را ارائه نموده است كه از جمله آنها مي توان به كتاب صوتي "تركشهاي ولگرد"، نوشته داود اميريان و با صداي محمدرضا سرشار اشاره كرد، اين كتاب يكي از محصولات جذاب و پرمخاطب نشر شاهد در بيست و سومين نمايشگاه كتاب تهران بود كه با استقبال فراواني مواجه گرديد.


:: موضوعات مرتبط: فیلم و تصاوير و تمبر دفاع مقدس، کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در چهارشنبه هفدهم شهریور ۱۳۸۹

 

 

«يكي از اين روزها به بلوغ رسيدم» از دل 2350 روز خاطرات جبهه

«يكي از اين روزها به بلوغ رسيدم» از دل 2350 روز خاطرات جبهه


كتاب «يكي از اين روزها به بلوغ رسيدم» كه در برگيرنده يادداشت هاي محمود نجيمي از 6 عمليات در جبهه هاي دفاع مقدس است توسط سوره مهر منتشر شد.

به گزارش خبرنگار نويد شاهد محمود نجيمي گفت: اين كتاب در واقع يادداشت هاي روزانه من در طول 2350 روز در جبهه است كه اين يادداشت ها حدود 800 تا 900 صفحه است و در اين كتاب تنها بخش هايي از اين خاطرات آمده است.

وي ادامه داد: سال 1360 و در سن 13 سالگي وارد جبهه شوش دانيال شدم و در هر فرصت، تمام اتفاقات دفاع مقدس را با جزييات يادداشت مي كردم كه بعد براي اينكه اينكه خاطرات كامل شود تمام اسناد مربوط به آن عمليات ها و رويدادها را جمع آوري كردم و در پاورقي اين كتاب آمده است.

اين رزمنده درباره محتواي اين كتاب اظهار داشت:در اين كتاب به عمليات هايي مانند فتح المبين،بيت المقدس، رمضان، والفجر مقدماتي، بدر و والفجر 8 پرداخته شده است كه البته مثلا در مورد عمليات محرم كامل نيست و در واقع چكيده اي از جنگ پرداخته شده است.

وي ادامه داد: در اين كتاب به دليل برخي مسائل هيچ اشاره اي به عمليات كربلاي 4 نكردم چون آن زمان آوردن برخي مطالب امكان نداشت.

نجيمي افزود:البته قصد دارم همين كتاب را با تمام آن 800 صفحه خاطراتم به اضافه اسناد و مدارك اين دوران در 10 جلد كتاب 170 تا 180 صفحه اي منتشر كنم كه تاكنون 2 جلد از اين كتاب ها آماده است و اسناد و مدارك آن را هم جمع كردم كه قرار است با آقاي سرهنگي صحبت كنم و در صورتي كه آنها قبول كنند كه از حجم خاطرات كم نشود آنها را در اختيار دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري مي گذارم.

وي در مورد عنوان اين مجموعه كتاب ها هم گفت: عنواني كه براي اين مجموعه انتخاب كرده ام 2350 روز در جنگ است و دليل انتخاب آن هم اين است كه من حدود 78 ماه يا 2350 روز سابقه جبهه دارم و در 16 عمليات كه برخي از اينها در چند مر حله صورت گرفت،حضور داشته ام.

نجيمي درباره ويرستاري كتاب «يكي از اين روزها به بلوغ رسيدم» هم گفت:مهدي عقابي اين يادداشت ها و نوشته ها را تدوين و به زبان اول شخص ويرايش كرده است.

كتاب «يكي از اين روزها به بلوغ رسيدم» توليد دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري است كه در 305 صفحه،قطع رقعي و در تيراژ 2 هزار و 500 نسخه و با قيمت 4 هزار و 500 تومان توسط سوره مهر روانه بازار شد.


:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در چهارشنبه هفدهم شهریور ۱۳۸۹

 

 

«يك كربلا عطش» با موضوع دفاع مقدس منتشر شد

 
  انتشارات اميركبير كتاب «يك كربلا عطش» را به قلم «عبدالرضا حياتی» منتشر كرد.
 
  «يك كربلا عطش» عنوان كتابی از «عبدالرضا حياتی» است كه با موضوع دفاع مقدس منتشر شده است.
 http://www.iqna.ir/news_imgs/650264_1imgBook1-L.jpg
 يك كربلا عطش در قالب نمايشنامه منتشر شده است. اين نمايشنامه شامل شش شخصيت است كه پيرمرد، جوان، زن نقال، نوجوان، رزمنده و مرد سرخ‌پوش(شمر) از آن جمله‌اند.
 
 در مقدمه ناشر آمده است: بخش بزرگی از شبه‌داستان‌ها، داستان‌های كوتاه و بلند در آن روزگار و به اقتضای برخی الزام‌های برامده از غيرت دينی و ميهنی نوشته می‌شد، در تناسب ميان شتاب وقوع بی‌وقفه حوادث و ضرورت پاسخ‌گويی به نيازهای فرهنگی، در چهارچوب ساده‌ترين تعريف‌های داستان محدود می‌ماند تا با رجوع به تنها يك هدف يعنی رساندن پيام، وظيفه نويسنده عجالتاً انجام شود.»
 
 يك كربلا عطش در يك هزار نسخه، به بهای 10 هزار ريال و در 38 صفحه از سوی انتشارات اميركبير منتشر شده است.:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در چهارشنبه هفدهم شهریور ۱۳۸۹

 

 

حوادث روزهاي پاياني دي ماه 57 در جلد دوازدهم «روزشمار انقلاب اسلامي»

حوادث روزهاي پاياني دي ماه 57 در جلد دوازدهم «روزشمار انقلاب اسلامي»

در حاليكه جلد يازدهم «روزشمار انقلاب اسلامي» همين چندي پيش توسط سوره مهر منتشر شد،ميرزا باقر عليان نژاد؛ پژوهشگر و تدوينگر اين مجموعه از آماده شدن جلد دوازدهم اين مجموعه با محوريت حوادث روزهاي 27 تا 30 دي ماه 57 خبرداد.

به گزارش خبرنگار نويد شاهد ميرزا باقر عليان نژاد درباره جلد دوازدهم «روزشمار انقلاب اسلامي» گفت: اين اثر به وقايع 27 تا 30 دي ماه سال 57 را شامل مي شود و با دربرگيري وقايع چهار روز پاياني دي ماه، وقايع آن روزها را به تصوير مي كشد.

وي ادامه داد: توجه به گسترش مخالفت مردم با حكومت پهلوي شاپور بختيار و انعكاس گسترده سخنراني امام خميني در خبرگزاري ها و مطبوعات داخلي و خارجي از جمله موضوعاتي است كه در اين كتاب بيان شده اند.

عليان نژاد گفت: يورش نظاميان و چماق داران در بسياري از شهرها به مردم و استعفاي گروهي از نمايندگان مجلس شوراي ملي و وزير دادگستري، از ديگر وقايع اين روزها به شمار مي رود.

وي همچنين انتخاب گروهي از همافران و تدارك تظاهرات اربعين، تهيه اساسنامه شوراي انقلاب اسلامي و آزادي گروهي از زندانيان سياسي و تظاهرات ميليوني اربعين 29 دي ماه سال 57 را نيز در اين كتاب گنجانده است.

عليان نژاد با اشاره به اين كه 18 ماه براي نگارش اين اثر زمان صرف كرده است، اظهار كرد: نگارش اين كتاب را از سال 88 آغاز كردم و براي اين كار از منابع و كتاب هاي مختلف نگاشته شده در اين باره و همچنين اسناد ساواك منتشر شده و بولتن محرمانه خبرگزاري پارس و ديگر مطبوعات و خبرگزاري ها كمك گرفتم.

اين پژوهشگر با اشاره به حجم 220 هزار فيش مورد استفاده در نگارش اين مجموعه افزود: از نشريات و كتاب هاي داخلي و خارجي و بولتن هاي محرمانه راديو و تلويزيون، شهرباني، ژاندارمري، فرمانداري و نيروي انتظامي و خاطراتي كه در اين باره موجود بود، استفاده كردم.

عليان نژاد همچنين از اسناد آشكار رژيم و اخبار پنهاني كه در اين باره وجود داشته اند نيز استفاده كرده است و استفاده از منابع غني، گسترده و دست اول را به عنوان ويژگي برتر اين كتاب نسبت به ديگر آثار منتشر شده در اين حوزه برشمرد.

به گفته وي، در پانوشت اين كتاب، استنادهايي براي مخاطب ارائه شده است كه با حقايق بيش از پيش آشنا شود و همچنين اشخاصي كه در اين حوزه دستي داشته اند را بيشتر بشناسد.

عليان نژاد، مصور بودن اين كتاب و استفاده از بريده نشريات داخلي و خارجي در اين شماره از روزشمار انقلاب را سبب متمايز شدن آن از ديگر آثاري دانست كه در اين حوزه منتشر شده اند.


:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در دوشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۹

 

 

«نردباني براي چيدن نارنج» در ادامه مجموعه «قصه فرماندهان »

«نردباني براي چيدن نارنج» در ادامه مجموعه «قصه فرماندهان »

 كتاب «نردباني براي چيدن نارنج» روايت زندگي سردار سرلشكر احمد كاظمي،نوشته كرامت يزداني است كه در ادامه مجموعه «قصه فرماندهان » به زودي توسط سوره مهر منتشر مي شود.

به گزارش خبرنگار نويد شاهد مانند كتاب هاي ديگر مجموعه «قصه فرماندهان» كه به سرگذشت داستاني فرماندهان هشت سال دفاع مقدس مي پردازد اين كتاب نيز به روايت داستاني شهيد احمد كاظمي از كودكي تا شهادت براي گروه هاي سني نوجوان و جوان مي پردازد.

«نردباني براي چيدن نارنج»، 12 داستان كوتاه مستقل، با محوريت شهيد كاظمي را شامل مي شود و جذاب ترين رخدادها در زندگي اين شهيد، سوژه هاي اصلي داستان ها شده اند.

عنوان اين كتاب از نام يكي از داستان هاي مجموعه انتخاب شده است و در مجموعه داستاني «نردباني براي چيدن نارنج»، از درون مايه هاي نزديك به فضاي زندگي نسل هاي امروز براي جذابيت متن استفاده شده است

لازم به ذكر است اين مجموعه كه قرار است چهل تايي شود تاكنون به جلد بيست و سوم رسيده كه آخرين آنها، كتاب « يك مرد يك زندگي » روايت داستاني سردار شهيد محمد حسن نظرنژاد «بابانظر» و « دلاور مرد سيستان » بر اساس زندگي سردار شهيد ميرقاسم ميرحسيني نوشته سارا عرفاني همين چندي پيش منتشر شد.

سردار احمد كاظمي، به همراه جمعي از فرماندهان سپاه پاسداران، روز نوزدهم دي ماه سال 1384 و در آستانه روز عرفه، در حادثه سقوط هواپيماي جت فالكون به شهادت رسيدند.

گفتني است كتاب «نردباني براي چيدن نارنج » در 104 صفحه،قطع پالتويي و در تيراژ 10هزار نسخه و با قيمت يك هزار تومان منتشر مي شود.


:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در دوشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۹

 

 

سروده هاي مذهبي چمن تهراني با مقدمه جذبه

سروده هاي مذهبي چمن تهراني با مقدمه جذبه

كتاب «شعر عترت» كه مجموعه سروده هاي مذهبي محمدرضا ياسري«چمن تهراني» است،از سوي سوره مهر به چاپ دوم رسيد.

به گزارش خبر نگار نويد شاهد كتاب حاضر اشعار فصل سوم از «ديوان چمن» محمدرضا ياسري است كه در قالبهاي قصيده،غزل، دوبيتي و رباعي سروده شده و با مقدمه و تقريظ استاد محمود شاهرخي (جذبه) به چاپ رسيده است.

تمامي اين اشعار در قالب شعر كلاسيك و در قالبهاي قصيده، غزل، دوبيتي و رباعي سروده شده است.

در اين كتاب حدود 121 عنوان شعر آورده شده است كه برخي از اينها عبارتند از :«خلق عظيم و خيركثير»، «مناجات»،«بعثت»، «سرود وفا»،«آفتاب وفا»،«ميلاد كوثر»،«كاروان كربلا»،«وارث آدم» و ... است.

از ويژگي هاي شعرهاي محمدرضا ياسري در اين كتاب اين است كه وي با تبعيت و اقتضاي پيشينيان و پيروي سبك كهن، شعرهاي ماندگاري سروده كه تعابير و تركيبات تازه در آن به فراواني وجود دارد.

لازم به ذكر است محمدرضا ياسري متخلص به چمن از شاعران كلاسيك سرا و مرثيه سراي خوب ايران است.وي شاعر دلسوخته، بزرگوار، متدين و داراي عقيده اي استوار و واجد صفاي مردمي است.

چاپ دوم كتاب «شعر عترت» توليد دفتر آفرينش هاي ادبي حوزه هنري است كه در 276 صفحه،قطع رقعي و در تيراژ 2 هزار و 500 نسخه و با قيمت 3 هزار و 900 تومان از سوي سوره مهر روانه بازار شد.


:: موضوعات مرتبط: کتب ومجلات دفاع مقدس، شعر دفاع مقدس

http://akharinmonji.persiangig.com/document/pootin.gif

نوشته شده توسط سید جعفر فاطمی نوش آبادی در شنبه سیزدهم شهریور ۱۳۸۹

 

مطالب گذشته

:: عکس/ بوسه رییس جمهور بر چادر مادر شهید
:: اعلام فراخوان همايش ملی «نقش سبك زندگی در اقتصاد مقاومتی» در خراسان شمالی
:: نتایج مسابقه وبلاگ نویسی «زیر نور جبهه» اعلام شد
:: برنامه های عمومی هفته بسیج دانش آموزی
:: كتاب «پايه‌های فكری جنگ نرم» منتشر شد
:: فراخوان مسابقه وبلاگ نویسی لاله های سرخ
:: انتشار نشريه «حصر سايبری»
:: وبلاگ‌های شهدای هنرمند زنجان راه‌اندازی می‌شود
:: مجوز ساخت بازی رايانه‌ای «نبرد فانتزی» صادر شد
:: برگزيدگان مسابقه وبلاگ‌نويسی «خاطرات جبهه»
:: توليد نرم‌افزار «مُلك آسمان» نخستين سفر مجازی سه بعدی به راهيان نور
:: 3 اسفند؛ برگزاری جشنواره «ره‌آورد سرزمين نور» در خوزستان
:: ۲۰ جمله كليدی رهبر معظم انقلاب درباره «دفاع مقدس»
:: جشنواره عکس و خاطره دفاع مقدس
:: پرتال جامع دفاع مقدس اردبيل رونمايی شد

<< مطالب جدیدتر .............. مطالب قدیمی‌تر >>

درباره
مقام معظم رهبري:

بسيج در واقع آن پوششى است، آن قالبى است كه بهترين جوانان اين كشور براى رسيدن به آرمانهاى بلند اين ملت بزرگ، ميتوانند در زير اين پوشش گرد هم بيايند و جمع بشوند. بسيج، پير و جوان و زن و مرد و اين قشر و آن قشر نميشناسد. هر كدام از ما آن روزى كه به معناى حقيقى كلمه بتوانيم خود را بسيجى بدانيم، بايد افتخار كنيم؛ و افتخار ميكنيم.

بسیجی پاک از هرنقص و عیب است
بسیجی صاف از هر شک و ریب است
بسیجی را توقع نیست در کار
بسیجی نه تشریفات می خواهد نه دستار
بسیجی بنده شایسته اوست
بسیجی سر به سر وابسته اوست
بسیجی دل به این عالم ندارد
دلش را بر خدای خود سپارد
بسیجی سنگرش سجاده اوست
وصالش در شراب باده اوست
بسیجی مخلص دین مبین است
بسیجی پیرو مولای دین است
بسیجی فانی اندر انقلاب است
بسیجی حامی اسلام ناب است
بسیجی نی به فکر ملک ومال است
نه اندر غصه اهل وعیال است
بسیجی شعله ائی از نار عشق است
بسیجی سنبل گلزار عشق است
نه دل بسته به این دنیای فانی
نه غمناک است از بهر زندگانی
خدایا حق پیغمبر وآلش
بسیجی را نگهدار از زوالش
بسیجی آرزوی مومنین است
بسیجی نور چشمان امین استهمسنگران

:: :: منجی در ادیان
:: خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)
:: کنگره شهدای فردوس
:: ندای قلم
:: مسابقه وبلاگ‌نويسی سنگرهای مجازی
:: مسابقه با شقایق ها
:: جشنواره وبلاگ نویسی حماسه و مقاومت
:: مسابقه وب نویسی با موضوع: بصیرت،جوانان و انقلاب " 9 دی، 19دی و22 بهمن
:: مسابقه وبلاگ نویسی در امتداد بیداری
:: پایگاه شهید چمران بفروئیه
:: رهپویان1404
:: بهشت همت
:: جشنواره وبلاگ نویسی هفته بسیج
:: 15 حمزه سیدالشهدا
:: رزمایش بزرگ سایبری با عنوان بسیج امتداد عاشورا
:: کانون بصيرت بسيج دانشجويي استان بوشهر
:: مسابقه وبلاگ نویسی با عنوان عرصه حضور
:: سازمان بسیج مهندسین تهران
:: ستارگان کویر - آران وبیدگل
:: چهارمین جشنواره هنری مقاومت (پایتخت پنجره ها)
:: نخستین جشنواره و نظرسنجی مردمی سینمای دفاع مقدس
:: سومين سالانه جشنواره سرا‌‌سري كاريكاتور با موضوع: جنگ نرم
:: لاله ها
:: سازمان بسیج مهندسین استان سمنان
:: ستاد بزرگداشت حماسه سوم خرداد شهرستان ساری
:: تصویر سه بعدی آرامگاه سردار شهید حسین املاکی
:: مسابقه بزرگ فرهنگی از غدیر تا عاشورا
:: جشنواره ملی وبلاگ نویسی مبارزان سایبری
:: مرکز فرهنگی شهید برونسی
:: نهمین جشنواره فرهنگی هنری ره آورد سرزمین نور
:: پایگاه اطلاع رسانی برهان
:: وب سايتهای استانی راهیان نور
:: سپاه نیوز
:: گرداب
:: خبرگزاری بسیج
:: امتداد
:: پایگاه تخصصی ادبیات دفاع مقدس
:: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
:: مسابقه وبلاگ نویسی فتح جاوید-
:: صبح قریب
:: جشنواره وبلاگ نویسی افسران جنگ نرم
:: نحوه شرکت در مسابقه وبلاگ نویسی فتح جاوید
:: مسابقه بزرگ وبلاگ نویسی فرصت
:: مسابقه وبلاگ نويسي شيرمرد شيرکوه
:: مسابقه وبلاگ نویسی همسنگر
:: انجمن صنفی رسانه های مجازی استان مازندران
:: پایگاه اطلاع رسانی چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی در لبنان
:: به رنگ حماسه
:: شهيد جواد كريمي
:: مردان خدا (شهدای دارالمومنین کاشان)
:: پايگاه كانون فرهنگی ورزشی جوانان بسيج دزفول
:: مسابقه وبلاگ نويسي «فتح جاوید» در کاشان
:: خبرنگاران افتخاری خبرگزاری قرآنی
:: #بيسيمچي# شهدا
:: اولین جشنواره وبلاگ های بسیجی
:: خاكريز
:: جشنواره مجازی دفاع مقدس
:: دومين جشنواره اينترنتي داستان کوتاه دفاع مقدس
:: مسابقه وبلاگ نويسي دفاع مقدس
:: وبلاگ لاله هاي آسماني
:: گنجينه ها-بانك جامع اطلاعات دفاع مقدس استان كرمان
:: طنين ايثار
:: وبلاگ تخصصی معلم شهید همت
:: كتابهاي رايگان دفاع مقدس
:: دانلود كتابهاي دفاع مقدس
:: طرح 10000وبلاگ فرهنگي بسيج
:: سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان
:: معرفي استان گیلان
:: مجمع خبرنگاران و نویسندگان مطبوعاتی مطبوعاتی دفاع مقدس استان گیلان
:: اولین جشنواره وبلاگ نویسی دفاع مقدس استان گیلان
:: شهدا در آئينه آمار
:: پایگاه اطلاع رسانی فرهنگی شاهد
:: كانون فرهنگی رهپویان وصال
:: امتداد
:: سبكبالان
:: طوبا گرافیك
:: مركز رسیدگی به مصدومین شیمیایی
:: انجمن دفاع از قربانیان سلاحهای شیمیایی
:: هابیلیان
:: چهار دیپلمات
:: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها (لینك شاهدان دانشگاه)
:: آوینی (سایت جهانی سید شهیدان اهل قلم، سید مرتضی آوینی)
:: ذره بین (بهترین مرجع آشنایی با منافقین )
:: كانون فرهنگی شهید سلطانی
:: لاله گون
:: پلاك بهشت
:: مجلات شاهد
:: مردان خورشيد
:: سيب معطر(كربلا عاشورا امام حسين عليه السلام
:: فجر آفتاب
:: نوارغزه
:: هبوط
:: وبلاگ دفاع مقدس
:: یاد لاله ها
:: هنرمردان خدا
:: کانون فرهنگی هنری امام زمان شهرستان آران و بیدگل
:: بسيج دزفول
:: آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی عليه السلام
:: امور بانوان آ-پ شهرستان آران وبیدگل
:: سردار سپاه اسلام شهید جواد عنایتی
:: کانون فرهنگی و تربیتی شهید قاسم عربیان
:: پایگاه بسیج صاحب الزمان بیدگل
:: پايگاه اطلاع رساني طاووس بهشت
:: کانون دخترانه شهید ربانی زاده شهر نوش آباد
:: کانون فرهنگی تربیتی شهید بنی طباءآران وبيدگل
:: پایگاه خبری تخصصی مسابقات اینترنتی
:: وبلاگ جانبازان شیمیایی ایران
:: صبح قریب
:: وبلاگ "پایگاه فرهنگی واطلاع رسانی بسیج1391"
:: شمس توس

     تقویم روز

 

عضویت در خبرنامه

 

Powered by WebGozar

 

جشنواره های وبلاگ

بسیج مهندسین استان سمنان

نهمین جشنواره ره آورد سرزمین نور


     تصاویر شهدای شهرنوش آباد
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- ۱
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- 2
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- 3
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- 4
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- 5
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- 6
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- 7
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- 8
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- 9
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- ۱0
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- ۱1
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- ۱2
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد-3 ۱
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد-14
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- ۱5
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- 16
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- 17
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- 18
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- 19
تصاویر شهدای شهر من نوش آباد- 20

لوگوی وبلاگ

حماسه سازان-وبلاگ تخصصی ایثار وشهادت وراهیان نور و بسیج


بایگانی

:: آبان ۱۳۹۲
:: مهر ۱۳۹۲
:: شهریور ۱۳۹۲
:: مرداد ۱۳۹۲
:: تیر ۱۳۹۲
:: اسفند ۱۳۹۱
:: بهمن ۱۳۹۱
:: دی ۱۳۹۱
:: آذر ۱۳۹۱
:: آبان ۱۳۹۱
:: مهر ۱۳۹۱
:: شهریور ۱۳۹۱
:: ادامه ی آرشیو ماهانه

آبر برچسب ها

جشنواره , ره آورد سرزمين نور ,

دفاع مقدس

حماسه ماندگار
معرفی شهدای بنی هاشم
فیلم هایی از شهدای انقلاب
فیلم های ماندگار دفاع مقدس
شعر خوانی و خاطره گویی
هنر مردان خدا
هنر مردان خدا
هنر مردان خدا
هنر مردان خدا
سپهر آسمان
هنر مردان خدا
هنر مردان خدا
هنر مردان خدا
تاریخچه دفاع مقدس
هنر مردان خدا
عروس شهرهای جنوب

owered By blogfa.com Copyright © 2009 by hamasehsazan